Ku czci pomordowanych


OLSZTYN
Nowa, uroczyście odsłonięta i poświęcona tablica, stanowiąca hołd poległym w walce z bolszewikami w latach 1918-1920, widnieje od 14 czerwca br. na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie przy Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego 15.

Przed budynkiem GOK zebrały się poczty sztandarowe i delegacje m. in.: Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych 1939-1989, harcerzy, kombatantów, Związku Sybiraków, placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń z terenu gminy Olsztyn.
Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn, Tadeusz Porada, prezes Stowarzyszenia „LOS” i inicjator odtworzenia tego swoistego pomnika oraz mjr Henryk Baldowski, prezes Zarządu AZWP. Tablicę poświecił ks. kanonik Ryszard Grzesik, Proboszcz Parafii pw. św. J. Chrzciciela w Olsztynie. Podczas uroczystości wójt Tomasz Kucharski został odznaczony Krzyżem Zasługi Okręgowego Związku Kombatantów w Częstochowie.
Wydarzenie połączono z tradycyjną Mszą świętą na Miejscu Straceń, którą w intencji pomordowanych w latach 1939-1945 przez okupantów niemieckich oraz 65 rocznicy Procesu 16-tu w Moskwie, odprawił ks. gen. Stanisław Rospondek.
Nową tablicę, zakupioną z środków pozyskanych w 2008 r. podczas „I Balu Miłośników Gminy Olsztyn”, wykonano na wzór tej, która z inicjatywy i środków mieszkańców Gminy Olsztyn widniała na murze ówczesnego urzędu gminy w Olsztynie od 1928 r.
– Na tablicy można było odczytać nazwiska 24 żołnierzy – ochotników, mieszkańców Gminy Olsztyn poległych o niepodległą Polskę w walkach z bolszewikami. Tablica przetrwała w stanie nienaruszonym całą drugą wojnę światową. Jednakże w 1947 lub 1948 roku została zniszczona przez władze komunistyczne. Pomimo długoletnich starań o odtworzenie pierwotnej treści tablicy na podstawie starych zdjęć, wojskowych materiałów archiwalnych z Warszawy, Kielc, Katowic, Częstochowy i Instytutu Marszałka Józefa Piłsudskiego w USA nie udało się zdobyć listy nazwisk poległych żołnierzy – mówi Tadeusz Porada,
Na tablicy z wizerunkiem Matki Boskiej i sentencją „Tyś Naszą Hetmanką” widnieją słowa Ojca świętego Jana Pawła II – „Podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli płacąc za to swoim życiem”. Dalej meritum: „W hołdzie 24-em ochotnikom z Gminy Olsztyn, Bohaterom Cudu Nad Wisłą 1918-1920, poległym w walce z bolszewikami wdzięczni mieszkańcy.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *