30. Pielgrzymka Wojskowa przybyła na Jasną Górę


14 sierpnia na Jasną Górę weszła XXX Ogólnopolska Pielgrzymka Wojskowa. Weszła także Pielgrzymka z Warszawy.15 sierpnia to święto Wojska Polskiego i odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W Częstochowie wojskowi, którzy zebrali się rano na Przeprośnej Górce, przemaszerowali m.in. aleją Najświętszej Maryi Panny oraz złożyli kwiaty przy pomniku księdza Jerzego Popiełuszki i na Grobie Nieznanego Żołnierza.Tego dnia na Jasną Górę wchodziło jeszcze kilkanaście pieszych „długodystansowych” pielgrzymek, w tym m.in. grupy 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, 43. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej oraz pielgrzymki diecezjalne z Lublina, Siedlec czy Zamościa. Wjechała także grupa na rowerach z warszawskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty. Łącznie w pieszych pielgrzymkach miało wejść do Częstochowy 14 sierpnia ok. 16 tysięcy osób.

15 sierpnia na Jasnej Górze odbędą się uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z sumą pontyfikalną na błoniach jasnogórskich o godz. 11.

Wieczorem o godz. 21 zaplanowano Apel Jasnogórski z okazji Święta Wojska Polskiego, który odbędzie się w Kaplicy Matki Bożej. Zostanie odprawiony według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego oraz dowódców sił zbrojnych. W Apelu weźmie także udział delegacja władz samorządowych Częstochowy wraz z miejskim pocztem sztandarowym. Po Apelu w planie są salwy z replik historycznych armat jasnogórskich z placu przed szczytem.

Służby miejskie przy wsparciu policji tradycyjnie zapewniają zabezpieczenie wejść pielgrzymek oraz zgromadzeń religijnych pod szczytem jasnogórskim, a także m.in. dodatkowe toalety, punkty czerpania wody pitnej, kosze i kontenery na odpady. Duże uroczystości na błoniach mają także dodatkowe zabezpieczenie medyczne.


Fot. – Łukasz Stacherczak (UM), Dziękujemy za użyczenie zdjęcia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *