Gmina nad dolnym biegiem Liswarty


Od parafii do parafii w byłym województwie (229)

Do najstarszych miejscowości w dekanacie brzeźnickim należy zaliczyć wioskę Wiewiec (na wschód od Strzelców Wielkich). Już bowiem w 1460 r. istniała tutaj parafia, a jej pierwszy drewniany kościół dotrwał do połowy XVII wieku. Następny ufundowały w 1662 roku znane rodziny z ziemi sieradzkiej: Zamojscy i Siemieńscy. Na jego miejscu powstał w 1860 r. nowy murowany kościół, zbudowany już przez proboszcza Pawła Knapińskiego, którego mogiłę można odszukać na starym zabytkowym cmentarzu.
Przegląd parafii z dekanatu brzeźnickiego kończy wędrówkę po obrzeżach byłego województwa. W 229 odcinkach tego cyklu odwiedziliśmy kolejno 141 miejscowości parafialnych, oraz dalszych 105 miejscowości związanych z tymi placówkami. Położone są one na obszarze 19 dekanatów, które okalają Ziemię Częstochowską. Po przybliżeniu historii parafii leżących na tym obszarze wracamy teraz do parafii leżących na północy województwa śląskiego – czyli na teren powiatu kłobuckiego, oraz częściowo częstochowskiego. Powiat kłobucki składa się z 9-ciu gmin, z których osiem (oprócz Miedźna) utworzyło w ramach Lokalnej Grupy Działania bardzo pożyteczne stowarzyszenie o nazwie „Zielony Wierzchołek Śląska”. Zarejestrowane z początkiem 2006 roku stowarzyszenie wydaje już – przy pomocy środków z Unii Europejskiej – bogato ilustrowany kwartalnik o nazwie Atrakcje Zielonego Wierzchołka Śląska. Opracowało także ciekawy folder przybliżający produkty gastronomiczne i rękodzielnicze charakterystyczne dla terenu swego działania. A teren tego działania to obszar gmin: Kłobuck, Krzepice, Lipie, Opatów, Panki, Popów, Przystajń i Wręczyca.
Najbardziej wysunięta na północ powiatu gmina to Popów. Miejscowość ta ma bardzo atrakcyjne i nietypowe położenie bowiem leżąc nad dolną Liswartą obejmuje obydwa brzegi tej rzeki. Jednak część lewobrzeżna to właśnie Popów, a prawobrzeżna nosi nazwę Zawady. Dzięki temu urząd gminy Popów znaduje się właśnie w miejscowości Zawady ! (przy ul. Częstochowskiej). „Prawidłowo” jednak położony jest kościół parafialny bowiem znajduje się już za mostem nad Liswartą (który doczekał się ostatnio generalnego remontu), czyli na północ od rzeki. Parafia Popów należy do dekanatu z siedzibą w Miedźnie. Liczy on osiem parafii i obejmuje wschodnią część powiatu kłobuckiego. Znany już z początkiem XV wieku Popów należał przez kilka wieków do – opisanej już w poprzednich odcinkach (221, 222 i 223) – parafii w Wąsoszu, czyli leżąc na Liswartą miał swój kościół już nad Wartą. W tych czasach był własnością klasztoru Kanoników Regularnych z Krzepic, by w połowie XIX wieku stanowić już dobra rządowe. Dopiero w 1941 r. biskup częstochowski Teodor Kubina ustanawia w Popowie wikariat wieczysty (na terenie wcielonym przez okupanta do III Rzeszy), wydzielając go z parafii w Wąsoszu i wyznaczając osobnego duszpasterza. Oparty on był o zachowaną do dzisiaj, zabytkową kaplicę. Obecnie oszalowana i pomalowana na niebiesko ma niezwykle ciekawą historię. Wybudowana w połowie XVII w. pierwotnie stała bliżej mostu nad Liswartą i dopiero w 1858 r. została przeniesiona na obecne miejsce. W kwietniu 1863 r. złożone przy niej ciała 34 powstańców poległych w wielkiej bitwie jaka się w pobliżu rozegrała. Następnie pochowano ich na poznanym już wcześniej zabytkowym cmentarzu w Wąsoszu…cdn

Andrzej Siwiński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *