Rekonstrukcja Bitwy Janowskiej z roku 1863


Zapraszamy do udziału w rekonstrukcji historycznej, która odbędzie się dnia 9 lipca 2023 roku na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Złotym Potoku (powiat częstochowski gmina Janów). W związku ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego na Ziemi Janowskiej odbędzie się rekonstrukcja Bitwy Janowskiej z roku 1863.

 

Uczestnicy wydarzenia zostaną wprowadzeni w atmosferę życia obozowego oddziału powstańczego płk. Zygmunta Chmieleńskiego przez starego wiarusa, który snując piękną opowieść o dniach przepełnionych walkami i potyczkami z zaborcą przybliży nam trudne
i krwawe polskie drogi do niepodległości. Przed rekonstrukcją bitwy Janowskiej uczestnicy będą mogli wejść na teren leśnego obozowiska płk. Zygmunta Chmieleńskiego i wziąć udział w procesie rekrutacji do tegoż oddziału. Będą naocznymi świadkami dramatycznego wydarzenia jakim jest przymusowy pobór do Carskiej Armii Rosyjskiej potocznie zwany branką. Kulminacyjnym punktem będzie rekonstrukcja bitwy Janowskiej z dnia 6 lipca 1863 roku, która zakończyła się zwycięstwem oddziału powstańczego pod dowództwem płk. Zygmunta Chmieleńskiego. W trakcie bitwy rannych powstańców będą opatrywały kobiety, które ubrane w charakterystyczne czarne suknie na krynolinach w ten sposób dawały widoczne świadectwo uczestnictwa w obchodach żałoby narodowej.

W trakcie bitwy Janowskiej oddział Chmieleńskiego zdobył ogromny skarb, dzieje którego otacza aura tajemniczości. Rekonstruktorzy odtworzą również to wydarzenie, a legendarny skarb zostanie rozdany wśród uczestników spotkania. Rekonstrukcję zakończy pojedynek dwóch pułkowników.

Zapraszamy!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *