Starość – też radość


PROGRAM WSPARCIA SENIORÓW

Kilkudziesięciu przedstawicieli instytucji miejskich przybyło 9 kwietnia do częstochowskiego Ratusza na seminarium poświęcone projektowi wsparcia osób starszych.

W spotkaniu inaugurującym miejski program wsparcia seniorów na lata 2010-2015 pt. „Pozycja seniora w społeczności lokalnej”, oprócz kół i stowarzyszeń zrzeszających osoby w podeszłym wieku, uczestniczyli delegaci reprezentujący m.in.: Urząd Miasta, MOPS, policję, organizacje pozarządowe i środowisko medyczne. – Dzisiejsze seminarium dotyka najistotniejszych kwestii związanych ze starzeniem się. Zaprosiliśmy fachowców, mających doskonałą wiedzę, zarówno o samym procesie, jak i o sposobach jego opóźnienia – rozpoczął spotkanie zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer.
Wiceprezydent powołał specjalny zespół programowy, który zajmie się diagnozą sytuacji i potrzeb seniorów, uwzględniając obszary m.in.: zdrowia, bezpieczeństwa, aktywizacji i integracji. – Chcemy dostosować miejską infrastrukturę do potrzeb osób starszych. W tym celu postaramy się stworzyć jak najdokładniejszy obraz warunków ich życia. Dzięki badaniom ankietowym dowiemy się, na jakich aspektach skupić największą uwagę – podkreślił Ryszard Majer.
Uczestnicy seminarium wysłuchali prelekcji autorstwa specjalistów, na co dzień pracujących z osobami starszymi. Referaty wygłosili: dr Jarosław Derejczyk, Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Geriatrii („Polityka gerontologiczna na poziomie miasta – warunki realizacji”), Marcin Dudek, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie („Obraz seniorów w oczach pracowników socjalnych”), Marek Nowak, Śląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej („Senior jako konsument”), Robert Pawliszko, kierownik Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego we Wrocławiu („Działania Miasta Wrocławia na rzecz seniorów”), Piotr Kuźniak, kierownik projektu w Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego we Wrocławiu („Babie lato we Wrocławiu – projekt z Europejskiego Funduszu Społecznego”), Walentyna Wnuk, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Seniorów („Refleksje na temat polityki społecznej wobec seniorów na przykładzie Wrocławia” oraz Krystyna Herchenreder, prezes Firmy e-Troska („Bezpieczeństwo i samodzielność – Teleopieka i nie tylko”). – Dzięki rozwojowi medycyny i świadomości społecznej , będziemy żyć coraz dłużej. Ważne jednak, by wciąż o siebie dbać, pamiętając o aktywności fizycznej i umysłowej – zaznaczył Jarosław Derejczyk. – W chwili obecnej zmienia się model rodziny, z wielopokoleniowej na jednopokoleniową, co powoduje, że seniorzy często czują się osamotnieni i niepotrzebni. Takim osobom należy zagospodarować czas wolny, którego mają w nadmiarze – dodał Marcin Dudek.
Uruchamiając miejski program wsparcia seniorów, władze Częstochowy zwróciły uwagę na coraz bardziej widoczny w całej Polsce problem starzenia się społeczeństwa. Powołanie zespołu zadaniowego służy podtrzymaniu wśród najstarszych częstochowian radości życia, a tym samym jego przedłużenia.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *