Oddział okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym ma nową kierownik


Dr n. med. Olga Domańska została nowym kierownikiem oddziału okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Przywrócono także dyżury oddziału w weekendy i święta.

 

Dr Domańska z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie związana jest z krótką przerwą od 2013 roku. Swoje obowiązki na stanowisku kierownika Oddziału Okulistyki ponownie podjęła w maju tego roku. Za główny, zawodowy cel stawia sobie odtworzenie kadry i przewrócenie prawidłowego działania oddziału. Pierwsze, zauważalne zmiany, które nastąpiły pod jej kierownictwem to zlikwidowanie kolejki do operacji zaćmy. Obecnie są one realizowane na bieżąco a pacjenci z terminami wyznaczonymi na wrzesień i październik, są już w większości po zabiegach. Od maja Oddział Okulistyki w zwiększonym stopniu zaopatruje urazy i udziela pomocy w stanach nagłych w tym u młodego mężczyzny z przeciętą gałką oczną, u którego tylko dzięki natychmiastowej interwencji chirurgicznej zostało zachowane oko i widzenie.

Warto podkreślić, że po licznych staraniach udało się rozwiązać jedną z większych bolączek mieszkańców naszego regionu, czyli dostępność lekarza specjalisty w nagłych stanach okulistycznych w dni wolne od pracy. W związku z powyższym od lipca przywrócone zostały dyżury weekendowe i świąteczne dla pacjentów w stanach ciężkich i z urazami. Z uwagi na braki kadrowe związane z sezonem urlopowym, które nakładają się
na wcześniejsze problemy z niedoborem lekarzy, zapewnienie pełnej obsady we wszystkie dni tygodnia wymaga dłuższego okresu.

Kolejny etap zmian, który nastąpi nie wcześniej niż późną jesienią tego roku, to reorganizacja przyszpitalnej poradni okulistycznej, która będzie przyjmować pacjentów w godzinach popołudniowych a w dalszej perspektywie do godz. 20.00. Zapewni to szerszą dostępność lekarzy okulistów, ale również odciąży Szpitalny Oddział Ratunkowy, na który obecnie w zdecydowanej większości trafiają pacjenci niewymagający hospitalizacji ani interwencji chirurgicznej.

Warto nadmienić, że doktor Domańska jest jedynym w Częstochowie oraz jednym z nielicznych w regionie doświadczonych chirurgów witreoretinalnych. Jej powrót do szpitala oznacza możliwość zaopatrzenia poważnych urazów oka oraz leczenia wielu pilnych stanów zagrażających nieodwracalną utratą wzroku. Pilne wykonanie witrektomii to często jedyna szansa na zachowanie widzenia nie tylko we wspomnianych już urazach,
ale również w takich stanach jak: odwarstwienie siatkówki, zaawansowana retinopatia cukrzycowa, krwotoki do gałki ocznej, zaburzenia siatkówki centralnej. Szpital posiada od wielu lat sprzęt do wykonywania witrektomii, który jest stale unowocześniany i wymieniany, a także jako jeden z nielicznych, nieklinicznych ośrodków w kraju dysponuje możliwością wykonania zabiegu witrektomii w ramach umowy z NFZ pod warunkiem posiadania lekarza specjalisty. Z powodu braku chirurga witreoretinalnego pacjenci nie mieli dostępu do tego typu operacji od maja ubiegłego roku.

Zmiana dotychczasowej sytuacji, czyli całkowity brak dyżurów, kolejki do operacji zaćmy, a także brak wykonywania wysoko specjalistycznych operacji wymagają czasu i poszerzenie zespołu medycznego na wszystkich stanowiskach. Do zespołu medyków Oddziału Okulistyki dołączą wkrótce młodzi specjaliści ze Śląska oraz Łodzi. Poza poszerzeniem obsady lekarskiej pozwoli to na zachowane ciągłości szkolenia specjalizacyjnego i zwiększenie umiejętności kształcących się w dziedzinie okulistyki rezydentów. Doktor Domańska dokonuje wszelkich starań, aby mieszkańcy Częstochowy i okolic nie musieli szukać fachowej pomocy w odległych ośrodkach leczniczych, ale znaleźli ją w szpitalu wojewódzkim im. NMP.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *