Przyjdź i zobacz


CZTERY POMNIKI I ZEGAR

Podjasnogórskie parki mają 4 nowe powody do dumy. Właśnie odrestaurowano tam i zabezpieczono przed wpływem czynników atmosferycznych cztery, będące wizytówką miejsca pomniki.

Największego wysiłku wymagał remont posągu siedzącej dziewczyny w Parku Staszica. Zaprojektowana przez Władysława Rudlickiego rzeźba z 1911 roku była bowiem czarna i wręcz nieczytelna, a to za sprawą kwasów organicznych, kwaśnych deszczów i bliskiego sąsiedztwa drzew. – Figura była cała porośnięta glonami. Po rekonstrukcji wygląda zupełnie inaczej. Jeśli pomnik będzie otoczony dbałością i konserwacją, przetrwa jeszcze długie lata – informuje autorka programu konserwacyjnego Maria Góralczyk.
Drugi obiekt z tego samego parku to pomnik samego Staszica. Powstałe w 1974 roku z pomysłu Pawła Malińskiego popiersie wprawdzie było dobrym stanie, jednak smagane wilgocią i pyłkami z drzew wymagało oczyszczenia i zabezpieczenia przez wpływam warunków atmosferycznych.
Kolejne dwa odnowione obeliski to wykonane z glinki ceramicznej popiersie Kazimierza Pułaskiego, które mimo iż pochodzi z 1994 roku, także oparło się siłom atmosferycznym oraz ogromny monument Stanisława Moniuszki z 1958 roku. Stojąca na granitowym cokole w Parku 3 Maja, betonowa sylwetka znanego kompozytora była w bardzo złym stanie. Po przeprowadzeniu prac, oba posągi prezentują się obecnie nader okazale. – Remont wszystkich obiektów rozpoczął się późną wiosną i skończył tuż przed szczytem pielgrzymkowym, tak by każdy przybywający do miasta pątnik mógł podziwiać odnowione rzeźby – mówi naczelnik Wydziału Inwestycji UM Jolanta Zaborowska.
Oprócz czterech rzeźb, renowacji doczekał się także zabytkowy zegar słoneczny, upamiętniający pioniera astronomii częstochowskiej ks. Bonawenturę Metlera, który zginął śmiercią męczeńską w 1939 roku. Obiekt wykonany ze skały magmowej był w dobrym stanie, jednak poprawy wymagała tarcza zegara, która utraciła poler. Kolejny podjasnogórski zabytek, który w pierwszej kolejności ma doczekać się odbudowy, to obserwatorium astronomiczne.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *