Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


W dniach 8–18 sierpnia 2019r., w Chengdu w Chinach odbywały się Igrzyska Olimpijskie Służb Mundurowych. Formację mundurową Państwowej Straży Pożarnej z województwa śląskiego i Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie reprezentowali dwaj strażacy: bryg. Dariusz Andryszkiewicz (Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie) oraz mł. asp. Mateusz Chowaniec (Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach). Zawodnicy startowali w bilardzie oraz pływaniu. Organizowane co dwa lata zawody cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród aktywnych, jak i emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych – strażaków, policjantów i przedstawicieli innych służb mundurowych z całego świata. Zawodnicy rywalizowali w 61 konkurencjach.

Historia tych mistrzostw sięga roku 1986, kiedy to odbyła się pierwsza edycja w San Diego w USA. Z kolejnymi edycjami przybywało coraz więcej zainteresowanych i w rezultacie podczas tegorocznych mistrzostw wzięło udział blisko 10 tysięcy uczestników. To niewiele mniej niż w letnich Igrzyskach Olimpijskich.
Reprezentujący Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach Pan młodszy aspirant Mateusz Chowaniec, dla którego były to pierwsze Igrzyska Olimpijskie, zdobył w pływaniu dwa medale. W pierwszym dniu zawodów podczas rywalizacji na 100m stylem klasycznym, stanął na najniższym stopniu podium, poprawiając rekord życiowy o ponad dwie sekundy.
W kolejnym dniu igrzysk naszemu strażakowi przyszło stanąć do walki o medale na 200 m stylem dowolnym. Poprawiając rekord życiowy na długim basenie o 4 sekundy, musiał uznać wyższość indyjskiego pływaka specjalizującego się w stylu dowolnym oraz motylkowym. Pan aspirant przegrał walkę o złoto z reprezentantem kadry narodowej seniorów Indii, który to reprezentował ten kraj na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio w 2016 roku.
Z bardzo dobrej strony pokazał się brygadier Dariusz Andryszkiewicz na co dzień pełniący służbę w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, który stanął w szranki z 54 rywalami w trzech odmianach bilarda. Po wielu godzinach zaciętej rywalizacji znalazł się w gronie 8 najlepszych zawodników Igrzysk. W walce o brązowy medal Pan brygadier przegrał 1:3 z reprezentantem Chin.
Olimpiada była szansą na pokazanie swoich umiejętności, ale także świetną okazją do wymiany doświadczeń z funkcjonariuszami z całego świata ze wszystkich kontynentów. Należy podkreślić interesujący przebieg zawodów obfitujący w zaciętą rywalizację, ale rozgrywaną zgodnie z zasadami i duchem Fair Play.

DA, fot. Archiwum Szkoły

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *