Porażka na inaugurację piłkarskiej wiosny

Mistrz Polski – Raków Częstochowa przegrał w niedzielę, 10.grudnia br. na wyjeździe z Jagiellonią Białystok, 2:4 w spotkaniu osiemnastej serii gier PKO Bank Polski Ekstraklasy. Dla obydwu drużyn była to pierwsza kolejka spotkań rundy wiosennej obecnego sezonu. Zwycięstwo drużynie ze Stolicy Podlasia zapewnił Hiszpańsko – Portugalski duet pomocników: José Manuel García Naranjo (12′, 33′) i Rui Filipe da Cunha Correia “Nené” (46′, 63′). Częstochowianie odpowiedzieli trafieniami Strátosa Svárnasa w 22.minucie i Łukasza Zwolińskiego na 240.sekund przed zakończeniem regulaminowego czasu gry drugiej części spotkania.

W najciekawszym spotkaniu 18. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy częstochowianie po raz pierwszy zagrali w swoim trzecim fioletowym komplecie strojów, którego premiera miała miejsce w piątek, 8.grudnia br. podczas hucznego otwarcia nowego klubowego sklepu Rakowa Częstochowa w Galerii Jurajskiej.

Nowe trykoty choć są bardzo ładne, to nie przyniosły szczęścia podopiecznym Dawida Szwargi szczęścia. “Czerwono- niebiescy” przegrali w Białymstoku, 2:4 będąc w większości spotkania zespołem bezradnym na tle znakomicie grającej ekipy pod wodzą Adriana Siemieńca.

Pierwszego gola gospodarze zdobyli już w 12.minucie kiedy na strzał z za pola karnego zdecydował się wychowanek RC Recreativo de Huelvy, 29-letni hiszpański pomocnik, José Manuel García Naranjo. Precyzyjne uderzenie zawodnika Jagiellonii w dług róg i od tego momentu piłkarze ze Stolicy Podlasia prowadzili 1:0.

Częstochowianie do remisu doprowadzili nieco po dziesięciu minutach. Po dośrodkowaniu Deiana Sorescu, Zlatana Alomerovicia zdołał pokonać Strátos Svárnas.

Gospodarze po stracie gola nadal byli stroną przeważającą co udokumentowali w 33.minucie, kiedy to swój dublet w pierwszej części spotkania ustrzelił José Manuel García Naranjo.

Pierwsza część spotkania zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem “Jagi” ale z nadziejami, że to właśnie w drugiej odsłonie częstochowianie będą próbowali doprowadzić do remisu. Plany może i były, ale bardzo szybko legły w gruzach.

Krótko po rozpoczęciu drugiej części gry białostocczanie podwyższyli wynik spotkania na 3:1. Afimico Pululu idealnie wyłożył piłkę do “Nené” a Portugalczyk tylko dopełnił formalności.

W 63.minucie meczu ten sam zawodnik zdobył swojego drugiego gola i tym samym gospodarze prowadzili już 4:1. Wtedy było już jasne, że na pewno tego meczu nie przegrają. W samej końcówce spotkania bramkę na 4:2 zdobył jeszcze Łukasz Zwoliński ale było to tylko trafienie na otarcie łez i tym samym Raków Częstochowa przegrał na wyjeździe z BKS Jagiellonią Białystok, 2:4 w spotkaniu 18.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Dla częstochowian było to czwarte z rzędu, ligowe spotkanie bez zwycięstwa!

Podopieczni Dawida Szwargi po tym meczu mają na swoim koncie 29.punktów i do lidera, wrocławskiego Śląska tracą dziewięć “oczek”. Częstochowianie w tabeli plasują się na czwartej pozycji i do miejsca medalowego, czyli czwartej lokaty zajmowanej przez poznańskiego Lecha, tracą tylko trzy punkty.

Teraz przed drużyną “Czerwono – niebieskich” powrót do rywalizacji w fazie grupowej Ligi Europy UEFA i walka o “być albo nie być” w Europejskich Pucharach w rundzie wiosennej obecnego sezonu.  W najbliższy czwartek, 14.grudnia br. Raków Częstochowa  w roli gospodarza zmierzy się na ArcelorMittal Park w Sosnowcu z pewną już awansu do kolejnej fazy rozgrywek Ligi Europy UEFAAtalantą Bergamo BC. Początek tej potyczki o godzinie 21:00. Spotkanie “na żywo” pokaże ogólnodostępna stacja TVP Sport. Początek przedmeczowego studia od godziny 20:45.

4:2: Zwoliński 86′

Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Żółte kartki: Romanczuk 56′  (faul), Naranjo 74′ (faul), Pululu 90′ (niesportowe zachowanie) – Berggren 52′ (faul). Widzów: 10 109.

BKS Jagiellonia Białystok: 1.Zlatan Alomerović – 16.Michal Sáček , 72.Mateusz Skrzypczak, 17.Adrián Diéguez Grande, 27.Bartłomiej Wdowik, 7.Dominik Marczuk (83′ 3.Dušan Stojinović), 6.Taras Wiktorowycz Romanczuk (kpt), 8.Rui Filipe da Cunha Correia “Nené”, 11.Jesús Imaz Ballesté (83′ 36.Jakub Lewicki), 28.José Manuel García Naranjo, 10.Afimico Pululu.

Trener: Adrian Siemieniec.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor (kpt), 25.Bogdan Racovitan, 4.Strátos Svárnas, 22.Deian Sorescu, 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 30.Władysław Koczerchin (69′ 15.Adnan Kovačević), 77.Marcin Cebula (46′ 19.Ante Crnac), 27.Bartosz Nowak (69′ 11.John Yeboah Zamora), 20.Jean Carlos Silva Rocha (69′ 14.Srđan Plavšić), 99.Fabian Piasecki (46′ 9.Łukasz Zwoliński). Trener: Dawid Szwarga.