EKOLOGICZNA GMINA. Gmina Olsztyn – ścisła czołówka w województwie i kraju


Rozmowa z Tomaszem Kucharskim, wójtem Gminy Olsztyn.

W jakim stopniu Gmina angażuje się w pracę na rzecz zrównoważonego rozwoju?
– Podążamy w kierunku turystyki, dbając o to, by rozwój Gminy nie odbywał się kosztem środowiska naturalnego. Pielęgnując i promując walory krajobrazowe oraz dorobek kulturalny, zachęcamy do rozwoju i tworzenia obiektów: noclegowych, gastronomicznych i rekreacyjnych.
Dla zachowania bogactwa przyrodniczego: budujemy nowe sieci kanalizacji sanitarnych, wytyczamy szlaki turystyczne, budujemy ścieżki rowerowe, zachęcamy do wypoczynku poza rezerwatami przyrody, poprzez urządzanie terenów rekreacyjnych na terenach gminnych, nie objętych ochroną.
Najcenniejsze przyrodniczo obszary Gminy Olsztyn chronione są ponadto za pomocą takich narzędzi jak: Plan Ochrony Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd” czy Natura 2000, w ramach której na terenie gminy utworzono Ostoję Olsztyńsko-Mirowską.

Jakie zadania proekologiczne zostały wykonane w ostatnich latach, jakie w roku 2014?
– W 2011 r. za 7,1 mln zł zbudowaliśmy kanalizację sanitarną w miejscowości Kusięta oraz częściowo, wzdłuż drogi krajowej nr 46, skanalizowaliśmy Przymiłowice. W ostatnich latach przeprowadziliśmy także kompleksowe termomodernizacje kilku budynków użyteczności publicznej, tj.: siedziby Urzędu Gminy, policji i GOPR, remiz w Turowie i Biskupicach, szkół w Zrębicach, Olsztynie, Kusiętach i Turowie oraz przedszkola w Olsztynie. Otworzyliśmy cztery nowe szklaki turystyczne i zbudowaliśmy dwie ścieżki rowerowe. Zorganizowaliśmy szereg wydarzeń proekologicznych: Jurajskie pikniki geologiczne, dwie edycje Forum Gospodarczego, Święto Wody, Sprzątanie Świata, itp.
W 2014 r. oddaliśmy do użytku sieć kanalizacji sanitarnej w Olsztynie-Odrzykoniu i przeprowadziliśmy kompleksową termomodernizację siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Olsztynie.

Które z zadań były priorytetowe, które przyniosły najlepsze rezultaty?
– Wszystkie zadania dla Gminy i mieszkańców były bardzo istotne. Budowa kolejnych odcinków kanalizacji podniosła nie tylko komfort życia mieszkańców, wpłynęła także na stan środowiska naturalnego i jakość zasobów wodnych gminy.
Realizacja termomodernizacji budynków również przyniosła wymierne korzyści, tj.: ograniczenie „niskiej emisji” dało poprawę jakości powietrza atmosferycznego, docieplenie, modernizacja kotłowni i instalacji c.o w obiektach znacznie obniżyła koszty ich utrzymania, poprawa stanu technicznego budynków oraz nowe, estetyczne wykończenie wzmocniły wizerunek miejscowości i gminy, wzrosła także użyteczność obiektów oraz dostępność dla niepełnosprawnych.

Czy Gmina przeprowadza edukację proekologiczną wśród mieszkańców?
– Od 2009 r. realizujemy Program usuwania azbestu. Prowadzimy też kampanie promujące segregowanie odpadów komunalnych. Przy współpracy z placówkami oświatowymi
i Wodociągami Częstochowskimi, włączamy dzieci i młodzież w proekologiczne akcje tj.: Sprzątanie Świata, Święto Wody, Godzina dla Ziemi.

Jakie wyzwania w obszarze działań na rzecz ochrony przyrody czekają Państwa w 2015 r.?
– Priorytetową sprawą jest skanalizowanie kolejnych miejscowości. Mamy już dokumentację dla Skrajnicy i części Przymiłowic – będziemy aplikować o środki zewnętrzne. Projektujemy rozbudowę oczyszczalni i budowę sieci kanalizacyjnych dla następnych miejscowości. Planujemy także zakończyć termomodernizację kolejnych budynków użyteczności publicznej. Zostały nam remizy w: Kusiętach, Przymiłowicach i Zrębicach.

Czy łatwo jest pozyskać Gminie dofinansowanie na realizację projektów ekologicznych? Z jakich funduszy najwięcej skorzystaliście Państwo? Jak oceniacie Państwo swą pozycję w rankingu gmin w zakresie efektów proekologicznych?
– Korzystamy z dostępnych źródeł finansowania zewnętrznego. Ekologia i zrównoważony rozwój to stałe punkty w większości wniosków aplikacyjnych. Przez ostatnich osiem lat wsparliśmy budżet Gminy Olsztyn 36 milionami złotych, pozyskanymi z funduszy unijnych (29,5 mln zł), rządowych (5 mln zł) oraz w ramach umorzeń i dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (1,5 mln zł). Taki wynik plasuje nas na pierwszej pozycji w powiecie oraz w ścisłej czołówce w województwie śląskim i kraju.

foto: Podczas noworocznego spotkania wójt Tomasz Kucharski przedstawił efekty działań proekologicznych. Obok wicewójt Małgorzata Haładyj.

Materiał dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *