160 lat IV Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie


24 września społeczność IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie obchodziła jubileusz 160-lecia. Z tej okazji wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński przekazał list gratulacyjny, który podczas uroczystości odczytała dyrektor  biura poselskiego Grażyna Matyszczak. 

 

 

 

Szanowna Pani Jadwiga Sipa

Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie

 

Myślę, iż symbolem i drogą wytyczającą edukacyjną i patriotyczną misję Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, był i pozostaje duchowy i ideowy dorobek jego Patrona – jako wielkiego Polaka i znamienitego Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1905.

Polski nie było wówczas na mapie świata, ale rodził się już niepodległościowy, insurekcyjny, zwycięski, polski czyn zbrojny.

Natomiast Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla jako pisarz prawdziwie wybitny; rzeczywiście światowej rangi, przy tym płomienny patriota i dumny Polak, jednocześnie godny dziedzic, wielkiej tradycji europejskiej, śródziemnomorskiej kultury.

Wyrażam przekonanie, iż najpiękniejsze karty Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, w jego 160-letniej historii, zawdzięczają Państwo: Profesorowie i Wychowankowie – autorytetowi i inspiracji swego Patrona i Mistrza.

Dziękuję tu obecnym: Profesorom, Uczniom, Absolwentom, czyli – po prostu – Sienkiewiczakom, za to, iż w duchu polskiej, patriotycznej tradycji zapisujecie Państwo kolejne, ważne karty historii Szkoły.

 

Dziękując za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, łączę wyrazy najwyższego szacunku

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Poseł Szymon Giżyński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *