Nieutuleni w bólu i żalu po zgonie Ojca Świętego


Wśród modlącej się ludności świata w intencji duszy śp. Jana Pawła II, nazajutrz po odejściu na wieczną wartę Wielkiego Polaka, w cichej, spokojnej dzielnicy Częstochowy: Bór Wypalanki, gdzie nie docierają kamery stacji telewizyjnych, wraz z ludźmi wiary parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej, podczas żałobnej mszy św. należny hołd Ojcu Świętemu oddały poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz poczet Straży Pożarnej.

W pierwszą niedzielę po Wielkiej Nocy, w Święto Miłosierdzia Bożego, które sam Papież ustanowił, mszę św. koncelebrowaną wraz z ks. Stanisławem przeprowadził ks. kanonik płk Stanisław Rospondek, proboszcz parafii a zarazem kapelan kombatantów archidiecezji częstochowskiej. Na ten czas poczty sztandarowe wystawili: Zarząd Okręgu i Zarząd Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP, Związek
Żołnierzy AK, Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych, Zarząd Okręgowy oraz koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a także Straż Pożarna z Brzezin. Na nabożeństwo przybyły trzy pokolenia parafian. Modlitwę różańcową z wiernymi w intencji Papieża przeprowadziła mgr Teresa Ciura. Wzruszający był moment, gdy stojący przed kościołem wóz strażacki o godz. 11 dał znać syreną i dzwonem o rozpoczęciu mszy św. w intencji Człowieka Świata. Przy dźwiękach syreny ks. proboszcz wprowadził do kościoła sztandary i ustawił je przed ołtarzem, przy którym, wśród kwiecia żółtych tulipanów, umieszczony został portret Jana Pawła II, przepasany kirem. W dowód uznania wielkości i dostojeństwa zmarłego, podczas całego nabożeństwa poczty stały w pozycji na baczność. Uczestnicy mszy żałobnej wsłuchani w słowa kapłana, przeżywali to, co m.in. powiedział: “Odszedł Ojciec do Ojca przez posługę Jezusowi i braciom. Nasza tu obecność to dług modlitwy do Papieża Jana Pawła II za pozostawiony testament miłości do Ojczyzny i Braci”. Przed zakończeniem mszy pani Teresa zainicjowała i przeprowadziła modlitwę do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwę na Anioł Pański. Przejmujące były trzy ostatnie minuty nabożeństwa, kiedy to przy dźwiękach syreny kilkaset osób utworzyło wewnątrz świątyni łańcuch pojednania z nieodżałowanym Ojcem Świętym, na znak wiary Jego przejścia z życia na Ziemi do życia w Niebie.
Wśród kombatantów, ludzi już sędziwych, obecni byli oficerowie: płk Ryszard Zaręba, lat 80, mjr Henryk Bielawski, lat 80, płk Michał Kamiński, lat 82, najstarszy wśród nas – członek pocztu sztandarowego ZIWRP por. Jan Zawadzki, lat 87. Zaproszenia do kombatantów na mszę św. rozprowadził płk Maciej Lechowicz.
Kombatanci mówią: Ojcze Święty! Cześć Twojej Pamięci!
Mają też w sercach słowa Jana Pawła II , które wygłosił podczas międzynarodowego spotkania kombatantów w Gorzowie Wielkopolskim w 1997 roku, kiedy mówił o ich poświęceniu i ofiarności w walce z najeźdźcami o wolną i suwerenną Polskę podkreślając, że kombatancka krew i utracone zdrowie winny mieć tę samą wartość – bez względu na to, gdzie to miało miejsce – na Wschodzie czy Zachodzie, w partyzantce na terenie kraju czy na frontach odległych krańców świata.

TADEUSZ GAŁECKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *