Modlitwa w intencji Żołnierzy Wyklętych


12 września 2020 roku w kościele pw. Świętego Jakuba Apostoła w Częstochowie środowiska patriotyczne podczas Mszy Świętej oddały hołd Żołnierzom Wyklętym. W Liturgii uczestniczyli wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński, poseł Lidia Burzyńska i asystentka europoseł Jadwigi Wiśniewskiej – Katarzyna Porębińska, szef częstochowskiej ,,Solidarności” Jacek Strączyński oraz członkowie organizatorów uroczystości: Stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość”, NSZZ „Solidarność” i Żołnierzy „Warszyca”.

 

Po Eucharystii złożono kwiaty pod Tablicą pamięci Stanisława Sojczyńskiego ,,Warszyca” w II Alei Najświętszej Maryi Panny 33. W budynku tym był punkt przerzutowo-kontaktowy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, gdzie ,,Warszyc” spotykał się ze swoimi żołnierzami.

Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, przemawiając w imieniu parlamentarzystów, podkreślił odwagę i patriotyzm Żołnierzy Wyklętych. – Przez lata byli zapomniani, odrzuceni przez komunistyczne władze, ich pamięć była tępiona i zakopywana w bezimiennych grobach, a oni sami nazywani bandytami. Ale przyszedł czas, że doceniono heroizm i miłość do Ojczyzny tych bohaterskich żołnierzy. W dużej mierze przyczyniła się do tego determinacja Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który walczył o przywrócenie należnej chwały i czci Żołnierzom Wyklętym, Żołnierzom Niezłomnym – powiedział poseł Szymon Giżyński. Jednocześnie przypomniał, że Tygodnik Regionalny ,,Gazeta Częstochowska”, od początku funkcjonowania, po transformacji ustrojowej w 1990 roku, niestrudzenie pisała o Żołnierzach Wyklętych, ze szczególnym uwypukleniem osoby ,,Warszyca”. – Tu duże zasługi poczynił częstochowski historyk i działacz patriotyczny Andrzej Gała. ,,Gazeta Częstochowska” publikowała jego artykuły, tym samym los i mit Żołnierzy Wyklętych był upowszechniany – stwierdził poseł Szymon Giżyński.

Stanisław Sojczyński „Warszyc” to jeden z najbardziej znanych bohaterów walk o Polskę z okupantem niemieckim i sowieckim, od października 1939 r. żołnierz konspiracji. W 1942 r. stał się Komendantem Obwodu AK Radomsko i dowódcą oddziału KEDYW-u. W 1943 r. zasłynął brawurową akcją – odbiciem aresztowanych z więzienia w Radomsku. W 1945 r., broniąc swoich żołnierzy przed stalinowskim terrorem, stworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie. Było to jedno z największych ugrupowań niepodległościowych, walczyło w nim ok. 1500 żołnierzy. KWP działało do 1947 r. na obszarze województwa łódzkiego, śląskiego i Ziemi Częstochowskiej. Stanisław Sojczyński był nauczycielem w wiejskiej szkole pod Przystajnią.
„Warszyca” aresztowano w Częstochowie i w grudniu 1946 r. skazano na karę śmierci. Zamordowany został 19 II 1947 r.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *