EKOGIMINA


Gmina Olsztyn bierze udział w Programie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którego głównym celem jest poprawa stanu powietrza atmosferycznego na terenie gminy, poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń pyłowo-gazowych.

OLSZTYN
Gmina Olsztyn bierze udział w Programie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którego głównym celem jest poprawa stanu powietrza atmosferycznego na terenie gminy, poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń pyłowo-gazowych. Program ograniczenia emisji (POE) w Gminie Olsztyn jest zaplanowany na lata 2017–2019 i zakłada modernizację ogrzewania w 82 budynkach. W I etapie nastąpi likwidacja 32 nieefektywnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła opalanych węglem na: 18 kotłów gazowych, 13 kotłów na węgiel z automatycznym załadunkiem paliwa, spełniającego wymogi 5 klasy normy oraz 1 kocioł elektryczny. II etap obejmie 50 budynków, w których nastąpi zamiana źródeł ciepła opalanych paliwem stałym, niespełniającym wymogów 5 klasy normy na: 25 ekologicznych kotłów na paliwo stałe z automatycznym załadunkiem paliwa, spełniającego wymogi 5 klasy normy oraz 25 kotłów gazowych. Kwota dofinansowania w I etapie wynosi 64 000 zł, czyli 2 000 zł do każdego wymienianego źródła ciepła.
PORAJ
W styczniu Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), obsługujący mieszkańców Gminy Poraj, zmienił lokalizację. Nowa znajduje się w Poraju przy ul. Słonecznej 17 A (teren formy „Złomotex”). PSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00, w soboty w godz. 8.00-13.00. Do Gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych można oddawać odpady komunalne selektywnie zebrane takie jak: odpady ulegające biodegradacji pochodzące z przyciętych lub ściętych drzew i krzewów, urobek z koszenia oraz liście, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, akumulatory i zużyte chemikalia, odpady budowlane i rozbiórkowe z remontów prowadzonych samodzielnie w ilości do 1m3 miesięcznie z nieruchomości (nie dotyczy materiałów zawierających substancje niebezpieczne, np. papa, smoła, asfalt, eternit). PSZOK nie przyjmuje odpadów komunalnych zmieszanych, ani powstałych w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

AG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *