UKŁAD Z PRACOWNIKAMI SOCJALNYMI


Po półrocznych negocjacjach nowego zarządu Częstochowy z NSZZ „Solidarność” podpisano Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników zatrudnionych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Domu Pomocy Społecznej.

Wynik należy uznać za sukces, gdyż konsultacje, rozpoczęte dwa i pół roku temu, jeszcze za prezydenta Tadeusza Wrony szły bardzo opornie. Od pół roku negocjacje z ramienia miasta prowadził zastępca prezydenta Ryszard Majer. – Powstały układ jest dokumentem pionierskim w sali kraju, który uporządkowuje system pracowniczy w jednostkach pomocy społecznej. Otwiera on nową jakość w dziedzinie prawa pracy i będzie stanowił przykład dla tworzenia innych branżowych Układów Pracy. W niektórych aspektach, jak na przykład umowy okresowe, gwarantuje pracownikom lepsze warunki niż kodeks pracy – komentuje Ryszard Majer.
Ważnym elementem porozumienia jest obietnica złożona związkowcom przez prezydenta Piotra Kurpiosa. Raz w roku w czasie tworzenia budżetu przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Domu Pomocy Społecznej oraz władz miasta będą rozważać system pożyczek dla pracowników obu instytucji. – Podpisany Układ dotyczy jednostek, w których panują szczególnie ciężkie warunki pracy, a te zapisy wprowadzają ułatwienia dla pracowników i wskazują jasne warunki pracy. Zrealizowanie wszystkich warunków Układu gwarantuje spokój społeczny – przyznaje prezydent.
Zdaniem Mirosława Kowalika, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w Częstochowie Układ pozwoli wypełnić przepisy prawa, które nie zawsze są tworzone przez posłów, zajmujących się prawem pracy i rozumiejących problemy pracownicze. – Nikt nie wynegocjuje lepiej warunków pracy i świadczeń pracowniczych niż sami pracownicy. Jest to pierwszy samorządowy etap w kierunku kształtowania nowego prawa pracy – komentuje przewodniczący, któremu towarzyszył szef sekcji zdrowia Tomasz Ziółkowski

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *