„Jest taki dzień, kiedy wszystkie drogi prowadzą do Solecznik”


Dożynki w Solecznikach – to szczególna uroczystość, charakteryzująca się rozmachem organizacyjnym, mnóstwem znamienitych gości, serdecznością gospodarzy oraz obfitością wystawianych stoisk. Rejon solecznicki leży w południowo-wschodniej Litwie w okręgu wileńskim, gdzie mieszka 80% Polaków z Litwy. 

Dożynki to staropolski obyczaj, który wpisuje się w naszą kulturę i narodową tożsamość. To wyjątkowe święto, obchodzone każdego roku na zakończenie żniw, jest czasem podziękowań. To także wspaniała okazja do wyrażenia szacunku rolnikom, za ich ciężką pracę, dzięki której na nasze stoły codziennie trafia chleb.
To największe wydarzenie w regionie, a dla nas możliwość spotkania się z Rodakami z rożnych grup i środowisk Rejonu Solecznickiego.
Tak było i w tym roku. Delegacja samorządu Gminy Poczesna, z Wójtem Gminy Poczesna – Krzysztofem Ujmą na czele, uczestniczyła w tegorocznych spotkaniach, wydarzeniach, koncertach m.in. Koncercie z okazji 3. Urodzin TVP Wilno przy Pałacu Balińskich w Jaszunach i oczywiście w Dożynkach – wielkim Święcie Rejonu Solecznickiego.
Raz jeszcze pragniemy podziękować, wyrazić swój szacunek i wdzięczność za otrzymane zaproszenie.
Bardzo się cieszymy, że na mocy porozumienia podpisanego między Gminą Poczesna a Polakami z Jaszun coraz prężniej rozwija się nasza współpraca kulturalna i oświatowa. Między naszymi społecznościami zawiązała się prawdziwa przyjaźń. Nasi przyjaciele z Jaszun na czele z Panem Starostą – Zdzisławem Mażejko są z nami w najważniejszych chwilach dla Gminy Poczesna.
Życzymy Panu Merowi Zdzisławowi Palewiczowi i całej społeczności Rejonu Solecznickiego realizacji kolejnych celów i zamierzeń związanych z wykonywaną pracą, pomyślności oraz ludzkiej życzliwości.
18 września 2022,w auli administracji samorządu rejonu solecznickiego odbyło się spotkanie przewodniczących delegacji, podczas którego Zdzisław Palewicz wręczył wiele podziękowań m.in. dla Urzędu Gminy Poczesnej za wieloletnią współprace na rzecz społeczności polskiej w rejonie solecznickim, które wręczył Wójtowi Gminy Poczesna – Krzysztofowi Ujmie. Dziękujemy za to wyróżnienie i pamięć o nas!
Tegoroczne Święto Plonów w Solecznikach zgromadziło liczne grono dostojnych gości: posła do Parlamentu Europejskiego Waldemara Tomaszewskiego, wicemarszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, przewodniczącego Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Michała Ujazdowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, posła na Sejm RP Tomasza Rzymkowskiego, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Litewskiej Urszulę Doroszewską, Ambasadora USA na Litwie Roberta Gilchrista, posła na Sejm RL Beatę Pietkiewicz, konsul RP w Wilnie Irminę Szmalec, prezesa Rady Polonii Świata Jarosława Narkiewicza, przedstawicieli samorządów rejonu orańskiego i rejonu wileńskiego, delegacje partnerskie samorządu rejonu solecznickiego z Polski, Niemiec i Włoch.
Tradycyjnie Dożynki zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji rolników i wszystkich mieszkańców rejonu. Nabożeństwo koncelebrowali ksiądz proboszcz parafii solecznickiej Rusłan Wilkiel, ksiądz Walenty Dulko, ora ksiądz Witalij Podolan z Ukrainy. Liturgię Słowa Bożego wygłosił ksiądz Walenty Dulko. Po mszy świętej odbył się ceremoniał dożynkowy, podczas którego zostały poświęcone wieńce dożynkowe, a na ręce mera rejonu solecznickiego Zdzisława Palewicza przekazany został chleb wypieczony z tegorocznego zboża.
Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie Dożynek przez gospodarza uroczystości – mera rejonu solecznickiego – Zdzisława Palewicza, który podziękował mieszkańcom, rolnikom, gościom i delegacjom.
Imprezie towarzyszył kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła oraz wystawa stoisk dożynkowych. Organizatorzy przygotowali również dodatkowe atrakcje m.in: warsztaty sztuki ludowej, etnograficzną zagrodę. Jak co roku największą uwagę przybyłych na Dożynki przykuwały stoiska, przygotowane przez 13 gmin rejonu. Każde z nich miało osobisty koloryt, atmosferę i smakołyki, którymi można było się poczęstować.
Gdy na stoiskach odbywały się degustacje, na publiczność czekała duża dawka dobrej muzyki, przygotowana przez Centrum Kultury w Solecznikach m.in.” koncert zespołów ludowych rejonu solecznickiego: „Solczanie”, „Turgielanka”, „Łałymka”, orkiestra dęta i zespół akordeonistów ze Szkoły Sztuk Pięknych im. St. Moniuszki, Regionalny Zespół „Podegrodzianie”, Zespół Tańca Ludowego „Perła”, Zespół „Dinamika”, Zenon Martyniuk i zespół „Akcent”.
Udział w tegorocznych Dożynkach delegacji z Gminy Poczesna był dla nas ogromnym wyróżnieniem. Dziękujemy za zaproszenie.

Iwona Skorupa, L24
fot. Inesa Suchocka, Šalčininkų rajono savivaldybė, Iwona Skorupa

UG Poczesna
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *