W tym tygodniu na Jasnej Górze:


W tym tygodniu na Jasnej Górze: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej 18 IV, pielgrzymka maturzystów diec. bielsko-żywieckiej 19 IV, Krajowe Forum Zelatorów Świeckich Żywego Różańca, nocna pielgrzymka piesza z Piekar Śląskich 20 IV, Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa, Motocyklowy Zlot Gwieździsty 20-21 IV.

 

 

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, odbędzie się w czwartek, 18 kwietnia. Msza św. sprawowana będzie o godz. 8.45 w Kaplicy Matki Bożej. Zakres tematyczny tegorocznej edycji obejmuje Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Konkurs od wielu lat związany jest także z Jasną Górą. Jego celem jest zaproszenie młodych do czytania i zgłębiania Pisma Świętego. Obok rywalizacji konkursowej młodym proponuje się w dodatkowo warsztaty biblijne, nabożeństwa Bożego Słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że „Pismo święte jest rzeczywistą księgą życia”.

 

Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Ta pielgrzymka jest „Na przekór” przyzwyczajeniom i wygodzie. W sobotę, 20 kwietnia do sanktuarium dotrze z Piekar Śląskich pierwsza w tym roku piesza pielgrzymka. Odbędzie się po raz 19. Pątnicy w tym roku nocą z piątku na sobotę modlić się będą w tym roku w intencji osób zranionych w Kościele. Pielgrzymka będzie także miała charakter ekspiacji za zło, które nigdy nie powinno było się wydarzyć. Oprócz wspólnego pielgrzymowania w intencji osób skrzywdzonych, zaplanowano także cykl webinarów – konferencji, których zadaniem ma być obudzenie świadomości wagi problemu przemocy (szczególnie w sferze seksualnej), sposobów zapobiegania temu rodzajowi zła, skutecznego reagowania na niewłaściwe zachowania oraz możliwości otrzymania koniecznej pomocy.

 

Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa

Na Jasnej Górze 27-28 kwietnia odbędzie się dwudniowa 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa. W sobotę Msza św. sprawowana będzie o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej, po niej zaplanowano Drogę Krzyżową i Apel Jasnogórski. W niedzielę Eucharystia celebrowana będzie o godz. 9.30 połączona będzie z błogosławieństwem kamperów, przyczep i holowników na jasnogórskim parkingu. Organizatorem spotkań jest Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w drodze”. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz: turystyki, w szczególności karawaningowej; pogłębianie i propagowanie wartości katolickich i patriotycznych; duszpasterstwo środowisk karawaningowych, a także innych; propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym; podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności oraz integracja społeczna środowisk związanych z turystyką, wypoczynkiem, rekreacją, sportem i motoryzacją.

 

Krajowe Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca

„Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” to hasło Krajowego Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca, które odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia na Jasnej Górze. Panel wykładowy rozpocznie się o godz. 10.00 w Bastionie św. Barbary. Abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Żywego Różańca podejmie temat „Misji Żywego Różańca w Polsce”, natomiast o „Duchowości Żywego Różańca” będzie mówił ks. Zbigniew Kocoń. Zaplanowano także rozmowy, czas świadectw i wygłoszenie komunikatów. Omówione zostaną kwestie organizacyjne XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę (31.05 – 01.06.2024) i III Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego do sanktuarium – 2026 rok i 200 lecie powstania Żywego Różańca. Forum zakończy się Eucharystią w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Uczestnikom będą towarzyszyły intencje rozwoju dzieła Żywego Różańca, modlić się będą także za Ojczyznę, rodziny i o pokoju na świecie. Zelatorzy to osoby kierujące grupami Żywego Różańca, czyli tzw. „Różami” lub „Kółkami Różańcowymi”.

 

Motocyklowy Zlot Gwieździsty

Motocyklowy Zlot Gwieździsty im. ks. Ułana Zdzisława Peszkowskiego odbędzie się 20-21 kwietnia w sanktuarium. Głównym punktem pielgrzymki będzie niedzielna Msza św. celebrowana przed Szczytem o godz. 11.00. Po niej nastąpi poświęcenie pojazdów. W sobotę planowane jest spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim. Uczestnicy wysłuchają także koncertu muzycznego patriotyczno-historycznego w wykonaniu Dariusza i Bartosza Grzybkowskich. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski.

Organizatorem tej jednej z najważniejszych imprez motocyklowych w Polsce, Zlotu Gwiaździstego, jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Stowarzyszenie ma na celu organizowanie wyjazdów do miejsc mordu i pochówku Polaków, popularyzację prawdy historycznej o Golgocie polskich patriotów, którzy zostali zamordowani za wierność Ojczyźnie. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie polskich tradycji oraz udzielanie pomocy Polakom na terenie byłych republik sowieckich, budowane są szkoły, biblioteki i kościoły.

 

Pielgrzymka Maturzystów

Zawierzą swoją przyszłość Matce Bożej – maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej modlić się będą w piątek, 19 kwietnia w sanktuarium. W programie: konferencja o godz. 10.45, którą wygłosi ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w Bazylice, Eucharystia pod przewodnictwem bp Romana Pindla i Droga Światła.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *