Raków Częstochowa przezimuje na podium PKO Bank Polski Ekstraklasy!

Drużyna pod wodzą Marka Papszuna pokonała przed własną publicznością BKS Jagiellonię Białystok aż 5:0 w 19.Kolejce spotkań o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Była to też ostatnia seria gier w 2021 roku! Dzięki okazałemu zwycięstwu częstochowianie przerwę zimową spędzą na trzecim miejscu w ligowej tabeli!

W pierwszej połowie sobotniego spotkania przewaga należała do częstochowian, jednak mimo optycznej przewagi niewiele z niej wynikało. Zarówno Raków jak i Jagiellonia Białystok stworzyły sobie po kilka okazji do zdobycia bramek, jednak żadnej ze stron nie udało się otworzyć wyniku.

Jak się później okazało na “festiwal goli” kibice musieli czekać aż do drugiej części meczu. Ostre strzelanie na Limanowskiego 83 rozpoczęło się w 52.minucie, kiedy to Fábio Miguel Santos Sturgeon pokonał Pavelsa Steinborsa. Dla wychowanka portugalskiego Charneca de Caparica FC było to premierowe trafienie w barwach częstochowskiego Rakowa!

Następnie w 64.minucie na listę strzelców wpisał się kapitan Rakowa Częstochowa, Andrzej Niewulis, który skutecznie wykorzystał dośrodkowanie Iviego Lopeza! W 80.minucie na stadionowych telebimach widniał już wynik 3:0, kiedy to trzecie trafienie dla gospodarzy uzyskał Ivi Lopez.

Mimo wyraźnego prowadzenia 3:0, częstochowianie ani myśleli na tym poprzestać i już 120.sekund później czwartą bramkę dla podopiecznych Marka Papszuna zdobył Mateusz Wdowiak. Dzieła zniszczenia Jagiellonii Białystok dopełnił jej…były zawodnik Zoran Arsenić, który w 88.minucie z bliska strzałem głową skierował piłkę do bramki strzeżonej przez 20-krotnego Reprezentanta Łotwy.

Arbiter główny Pan Tomasz Musiał z Krakowa do regulaminowego czasu gry nie doliczył ani jednej minuty i spotkanie “zamknęło się” w 90.minucie.  Tym samym Raków Częstochowa pokonał przed własną publicznością BKS Jagiellonię Białystok aż 5:0 w ostatnim w 2021 roku ligowym spotkaniu. “Czerwono – niebiescy” po tym meczu mają na swoim koncie 35.punktów i przerwę zimową spędzą na trzecim miejscu.

Rok 2021 był to najlepszym rokiem w historii Rakowa Częstochowa. Podopieczni Marka Papszuna zdobyli Fortuna Piłkarski Puchar Polski, wicemistrzostwo Polski oraz Piłkarski Superpuchar Polski. Piłkarze Rakowa Częstochowa również po raz pierwszy w historii wystąpili w Europejskich Pucharach w rozgrywkach Ligi Konferencji UEFA, docierając aż do czwartej, decydującej rundy o fazę grupową.

Częstochowianie tracą do wicelidera, Pogoni Szczecin dwa punkty a do prowadzącego Lecha Poznań, trzy “oczka” z tym, że drużyna ze Stolicy Wielkopolski swoje ligowe spotkanie z Górnikiem Zabrze rozegra dopiero w niedzielę, 19.grudnia br. i tutaj sytuacja punktowa w tabeli może się jeszcze zmienić.

Zwycięstwo z Jagiellonią Białystok było najwyższym zwycięstwem Rakowa Częstochowa w historii występów w Ekstraklasie. Do tej pory najwyższym wynikiem było pokonanie Lechii/Olimpii Gdańsk 4:0 w 17.Kolejce spotkań o mistrzostwo piłkarskiej Ekstraklasy w…sezonie 1995/1996 a dokładniej 18.listopada 1995 roku.

Teraz przed drużyną Rakowa Częstochowa jak i pozostałych zespołów PKO Bank Polski Ekstraklasy przerwa zimowa. Do ligowych zmagań drużyny wrócą całkiem niedługo bo już w dniach 4-7.02.2022 roku. Wtedy też przy Limanowskiego 83, częstochowianie będą podejmowali drużynę TS Wisły Kraków. W zespole “Białej Gwiazdy” na dzień dzisiejszy występuje dwóch byłych zawodników Rakowa Częstochowa, bramkarz Mikołaj Biegański i napastnik Felicio Anando Brown Forbes.

5:0: Arsenić 88′

Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Żółte kartki: Papanikoláou 29′ (faul), Niewulis 44′ (faul) – Trubeha 37′ (faul), Struski 67′ (faul). Widzów: 2793.

RKS Raków Częstochowa: 1. Vladan Kovacević – 6. Andrzej Niewulis (kpt), 24. Zoran Arsenić, 3. Milan Rundić (21’ 71. Wiktor Długosz), 66. Ioannis Giannis Papanikolaou, 7. Fran Tudor, 23. Patryk Kun (89’ 19. Jordan Courtney-Perkins), 8. Ben Lederman, 17. Mateusz Wdowiak (89’ 14. Daniel Szelągowski), 70.Fábio Miguel Santos Sturgeon  (73’ 9. Sebastian Musiolik), 11. Ivi López (89’ 18. Jakub Arak).

Rezerwowi: 12.Kacper Trelowski – 2.Tomáš Petrášek, 31.Żarko Udovičić.

Trener: Marek Papszun.

BKS Jagiellonia Białystok: 1.Pāvels Šteinbors (kpt) – 19. Paweł Olszewski, 25. Bogdan Tiru, 4. Israel Puerto Pineda (77’ 16. Michał Żyro), 2. Michał Pazdan, 5. Bojan Nastić, 32. Miłosz Matysik, 26. Martin Pospisil, 7. Michał Nalepa, 9. Bartosz Bida (34’ 13. Andrzej Trubeha), 10. Fedor Cernych (65’ 23. Karol Struski)

Rezerwowi: 50.Sławomir Abramowicz – 20.Kacper Tabiś, 39.Jan Majsterek, 41.Jakub Lutostański, 44.Krzysztot Toporkiewicz.

Trener: Ireneusz Mamrot.