Program EPU a standardowa windykacja. Zobacz porównanie czasowe


Czas to pieniądz. Znasz takie powiedzenie? Zwłaszcza, jeżeli mówimy o zamrożonej gotówce, która nie została wypłacona przez Twojego dłużnika na czas zawarty w umowie. Jeżeli nie chcesz czekać kolejnych tygodni na polubowne rozwiązanie problemu bądź skierowanie sprawy do tradycyjnych placówek sądowych, skorzystaj z programu Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. Jak już sama nazwa wskazuje, całość procesu w takim przypadku odbywa się online. Jak to wpływa na skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie nakazu zapłaty dla dłużnika? Pochylamy się nad takim problemem w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

 

Klasyczne odzyskiwanie długu często trwa nawet do kilku miesięcy!

 

Dlaczego w Polsce do życia został powołany e-sąd wraz z innowacyjnym programem Elektroniczne Postępowanie Upominawcze? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wyraźnie przedłużające się sprawy o wystawienie nakazu zapłaty zobowiązania finansowego powodowały nie tylko mrożenie środków na kontach rodzimych przedsiębiorców, ale również sądowe kolejki, które bezpośrednio wpływały na znaczące opóźnianie spraw o innym charakterze. A cały proces windykowania dłużnika często bywał drogą przez przysłowiowe ciernie, kiedy to najpierw kilka tygodni zajmowała polubowna windykacja, a następnie do sprawy wkraczali doświadczeni prawnicy i metodą negocjacji starali się dojść do porozumienia z nie do końca uczciwymi kontrahentami. Czas operacyjny takich zabiegów potrafił przekroczyć nawet kilka miesięcy! Nie musimy chyba mówić, że z punktu widzenia osoby chcącej odzyskać należność finansową jest to zdecydowanie za długo! Zwłaszcza, że rzadko zdarza się rozstrzygnąć spór na etapie polubownych rozmów, a przekierowanie sprawy do sądu traktowane jest jako ostateczność. To też wpływało na finalny czas odzyskania gotówki przez przedsiębiorcę.

 

Decyzja elektronicznego sądu już w 60 dni? Tak, to będzie możliwe!

 

Jeżeli Twoje roszczenie jest uzasadnione i potrafisz je podeprzeć umowami bądź fakturami, bez żadnego problemu skierujesz sprawę do sądu internetowego. Jeśli dodatkowo skorzystasz z opcji pomocy świadczonej przez doświadczonych prawników, znacząco przyśpieszysz czas oczekiwania na decyzję o uzyskaniu nakazu zapłaty. Takie wsparcie oferuje chociażby AIF Kancelaria, która e sąd zna od podszewki. Ideą powołania do życia Elektronicznego Postępowanie Upominawczego było znaczące przyśpieszenie spraw z wierzycielami oraz dłużnikami w tle. Jak wygląda praktyka i czy rzeczywiście teraz na orzeczenie sądu czeka się zdecydowanie krócej? Odpowiedź w tego typu przypadku jest twierdząca! Nowoczesny program EPU zauważalnie skrócił czas całego procesu. I nie musisz tutaj trwonić godzin na polubowne negocjacje, które zwłaszcza niezwykle opornymi dłużnikami nie do końca były skutecznym rozwiązaniem. Złożenie odpowiednich wniosków do EPU trwa dosłownie kilka minut. Decyzja sądu? Przeważnie wydawana od 60 do 90 dni, biorąc pod uwagę wszystkie wymagane procedury. W polskich realiach jest to bardzo dobry wynik, a całość odbywa się za pośrednictwem internetu!

 

 

Materiał zewnętrzny

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *