Już jutro w Muzeum Częstochowskim finisaż wystawy ,,Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego”


W piątek 26 sierpnia pożegnamy się oficjalnie z wystawą koncentrującą się na fotograficznej części dorobku Zdzisława Beksińskiego. Z tej okazji w Pawilonie Wystawowym w Parku im. Stanisława Staszica zostanie też wyświetlony film poświęcony słynnemu artyście. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 18.00.

Podczas finisażu – czyli uroczystego ,,zamknięcia” – będzie okazja nie tylko spojrzeć raz jeszcze na prace zgromadzone na wystawie ,,Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego”, ale i zobaczyć poświęcony mu dokument filmowy. Chodzi o film Tomasza Szwana i Cezarego Grzesiuka ,,Z wnętrza. Prolog” z 2013 roku. Przybliżający życie i pracę twórczą dokument powstał dzięki archiwaliom zgromadzonym w Muzeum Historycznym w Sanoku – jednym z tych miejsc, z którymi rodzina Beksińskich jest nieodmiennie kojarzona (pradziadek Zdzisława przybył do tego miasta już w latach 40. XIX wieku).

Dla przypomnienia: na wystawę składają się czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Beksińskiego (lat 50. i 60. XX w.) oraz komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat jego aktywności artystycznej. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. O fotografiach Beksińskiego na stronie tej instytucji czytamy m.in.: Najbardziej kreatywne pod względem artystycznym poszukiwania przypadają na połowę lat 50. Beksiński, rozpoczynając od miękkich, jasnych fotogramów architektury czy pejzażu, przeszedł do kompozycji abstrakcyjnych, opartych na mikrostrukturach i makrofotografii, oraz do prac wykonywanych w czystym bromie, gdzie ciekawy kadr stanowi główny budulec kompozycji. Wyraźnie zaznaczył się także nurt pseudoreportażowy, ukazujący monotonne, melancholijne życie miasteczka – odrapane mury, deski płotu, bruk. Równocześnie wykonywał intrygujące, otulone miękkim światłem portrety, których najczęstszą modelką była żona Zofia.  

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Beksiński.

źródło: UM Częstochowa

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *