Światowa promocja Częstochowy


XI MIĘDZYNARODOWY KONKURS TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY „DZIECKO I PIES”

Ponad 16 tysięcy przepięknych prac, nadesłanych nawet z najdalszych zakątków świata, to dorobek 11. edycji konkursu „Dziecko i pies”. Na wystawę pokonkursową komisja zakwalifikowała 551 prac, spośród których przyznała 14 nagród specjalnych i 70 nagród. Wręczono je 24 października br.

Ten niezwykły konkurs, organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie, przy współpracy z Wydziałem Edukacji, Wydziałem Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy oraz Fundacją na Rzecz Promocji Sztuki Polskiej ARGO, oprócz wyjątkowych walorów artystycznych spełnia jeszcze jedną, ale jak istotną wartość – promocję naszego miasto na całym świecie.
Dorobek i liczby związane z tą inicjatywą są imponujące. – W tym roku otrzymaliśmy 16.113 prac z 48 krajów świata. Ale były lata, gdy liczba prac przekraczała 22 tysiące. Łącznie przez jedenaście edycji komisja oceniła 179.556 prac z 94 krajów – mówi komisarz wystawy, zastępca dyrektora MDK Maciej Lipiec. Sukces konkursu jest efektem zaangażowania dyrekcji i pracowników MDK oraz wielu instytucji, w tym ambasad i konsulatów.
– Poprzez konkurs, plastyczną działalność młodych ludzi trafiamy do tysięcy, setek tysięcy dzieci, wrażliwych na los zwierząt i udało się nam połączyć przysłowiowe „przyjemne z pożytecznym. Młodzi twórcy odwołują się do swoich wielkich, najskrytszych pragnień a jednocześnie rozwijają się artystycznie – mówi dyrektor Elżbieta Drabik. – Trzeba też podkreślić, że wielobarwności przedsięwzięciu uczestnictwo dzieci i młodzieży z różnych stron świata. Tworzy to swoistą różnorodność kulturową, którą ubogacają włożone w prace dziecięce emocje. Prace zostały namalowane nie tylko pędzlem i farbami, ale przede wszystkim sercem – dodaje M. Lipiec.
Wielość środków i technik plastycznych, przy pomocy których przekazano idee konkursu została bardzo dobrze oceniona przez komisję, którą w tym roku tworzyli: Maria Drzewiecka, Małgorzata Sętowska, Jerzy Piwowarski, Maciej Lipiec. Poziom przedsięwzięcia zachwycił również znanego artystę częstochowskiego Bartosza Frączka. – Jest tu bardzo dużo dojrzałych prac, których nie powstydziłby się nawet profesjonalista. Moim faworytem jest obraz Tomasza Gawrona, który z przyjemnością powiesiłbym w swoim domu. Zachwyca wibracjami w obrębie jednej gamy kolorystycznej. Nie ma tu prac naiwnych i powierzchownych, co dobrze świadczy o nauczycielach – mówi Frączek. Wysiłek i talent młodych artystów doceniają i młodsi odbiorcy. – Prace są bardzo ładne i ciekawe – mówią nam Julia Błachowicz, Maja Kulińska, Iga Brzdękiewicz i Zofia Pulcer, uczęszczające na zajęcia do pracowni graficznej MDK, prowadzone przez Joannę Brzezińską
Niespodzianką dla organizatorów był przyjazd na uroczystość 15-letniej Zuzanny Jurcisinovej ze Słowacji, której praca znalazła się w grupie czternastu wyróżnionych nagrodą specjalną. – To już moja druga nagroda w tym konkursie. Czuję się uhonorowana i doceniona. Moją muzą był mój pies przyjaciel Hari – mówi nam laureatka. – Jechaliśmy nie wiedząc, jaką nagrodę otrzyma córka. To dla nas i dyrektora szkoły Miroslava Capovcaka, gdzie uczęszcza córka, jest miłą niespodzianką. Muszę dodać, że sukcesy Zuzanny to również ogromna zasługa jej nauczyciela – komentuje tato laureatki. Zuzanna uczy się w prywatnej szkole, maluje od najmłodszych lat, a jej ulubionym artystą jest Andy Warhol. W swoim dorobku ma jeszcze nagrodę w konkursie w Żarach na exlibris. Ale jak nam mówi, nie nagrody są najistotniejsze, ale to, że jej twórczość się podoba.
W gronie 70. nagrodzonych autorów jest Dominika Konieczna z Częstochowy, uczęszczająca do pracowni ceramicznej, prowadzonej przez Janusza Wójcika. – To dla mnie duże wyróżnienie. Na zajęcia chodzę od roku i pierwszy raz wzięłam udział w konkursie. Lubię rzeźbić w glinie, pracę przygotowywałam miesiąc – opowiada laureatka.
Miłym akcentem uroczystości było uhonorowanie dyplomami trójki utalentowanego rodzeństwa z Częstochowy: 9-letniej Joanny, 11-letniego Mariana i 13-letniego Artura Czajkowskich. Cała trójka przygotowała prace, w których główną postacią był ukochany pies Barnaba. – Do MDK-u nasze dzieci chodzą od małego. Uwielbiają rysować i robią to na okrągło. Uczestniczą w wielu konkursach i zdobyli wiele nagród. Artur był już dwukrotnym stypendystą Fundacji Banku „Dziecięcy Uśmiech – mówią rodzice Joanna i Artur Czajkowscy.
Prace konkursowe można podziwiać do 14 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego.

URSZULA GIŻYŃSKA

Patroni konkursu: Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Częstochowy, Przewodniczący Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polsce.

Prace nadesłały kraje: Algieria, Argentyna, Armenia, Australia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Burkina Faso, Chiny, Chorwacja, Czechy, Egipt, Estonia, Francja, Grecja, Gruzja, Indie, Indonezja, Irlandia, Kazachstan, Kenia, Kirgistan, Kuba, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Mongolia, Polska, Rosja, Rumunia, San Salwador, Serbia, Słowacja, Słowenia, Sri Lanka, Stany Zjednoczone Ameryki, Syria, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *