Exact Systems Norwid Częstochowa zaczyna sezon 2022/2023


Jeszcze nie tak dawno emocjonowaliśmy się Mistrzostwami Świata w siatkówce, w których reprezentacja Polski wywalczyła srebrny medal, a tymczasem zainaugurowała już Tauron 1. Liga. Mecz premierowej kolejki z udziałem Exact Systems Norwida Częstochowa miał odbyć się 17 września we Wrześni z tamtejszym Krispolem. Pojedynek ten jednak przełożono na 5 października. Tym samym „Granatowo-Błękitni” w sezon 2022/2023 oficjalnie wejdą w  najbliższą sobotę (24 września). W tym dniu w hali przy ul Jasnogórskiej 8 podejmą MKST Astrę Nowa Sól. Początek spotkania wyznaczono na godzinę 17.00

Po niezbyt udanym sezonie 2021/2022, w którym podopieczni Piotra Gruszki uplasowali się na jedenastym miejscu zaplecza Plus Ligi, postanowiono dokonać wzmocnień w drużynie. Jako pierwszy szeregi Norwida zasilił japoński libero Sho Takahashi. Następnie w jego ślady poszli Bartosz Schmidt, Rafał Sobański, Mateusz Borkowski oraz reprezentant Australii Graham Beau. Ponadto doczekaliśmy się powrotu w postaci Damiana Koguta po rocznej przygodzie na parkietach najwyższej klasy rozgrywkowej w barwach GKS-u Katowice. Z kolei na pozostanie pod Jasną Górą zdecydowali się: Tomasz Kryński, Daniel Popiela, Krzysztof Gibek, Artur Sługocki, Tomasz Kowalski, Damian Biliński, Adam Szewiński i Bartosz Olczyk.

Częstochowscy siatkarze przed startem pierwszoligowych rozgrywek prezentowali przyzwoitą formę. Pierwszy sparing rozegrali 23 sierpnia, gdy za oponenta mieli reprezentację Tunezji. Wówczas stawili mocny opór graczom z północnej Afryki. Norwid przegrał dopiero po tie-breaku 2:3. Dzień później częstochowianie na własnym terenie przeprowadzili kolejny mecz kontrolny, tym razem z beniaminkiem Plus Ligi BBTS-em Bielsko-Biała. Tutaj również o końcowym rozstrzygnięciu spotkania zadecydowała piąta partia, w której górą byli przeciwnicy zawodników pod wodzą Gruszki.

Nadeszła passa zwycięstw. 31 sierpnia siatkarze Exact Systems Norwida bez straty seta ograli na wyjeździe AZS AGH Kraków 4:0. 3 września na zbyt wiele nie pozwolili samej PGE Skrze Bełchatów, gromiąc ją aż 5:0. Następnie w Tomaszowie Mazowieckim (8-9 września) – z kompletem dwóch wygranych, z CHKS Arką Chełm (3:0) i miejscową Lechią (także 3:0) – tryumfowali w Memoriale im. Wiesława Gawłowskiego. Ostatnią towarzyską potyczkę gracze ekipy z miasta spod Jasnogórskiego klasztoru zagrali w swojej hali we wtorek (20 września) z MCKiS Jaworzno. W tym starciu „Granatowo-Błękitni” również byli bezlitośni dla rywali, zwyciężając 4:0.

Najbliższy przeciwnik częstochowian, Astra Nowa Sól, ma za sobą udaną inaugurację obecnego sezonu. Popularne „Koliberki” pokonały u siebie AZS AGH Kraków 3:1. Tylko w pierwszej odsłonie nieznacznie uległy graczom ze stolicy Małopolski 24:26. Pozostałe toczyły się już pod dyktando nowosolan. Napędzeni minioną wygraną goście sobotniego meczu z pewnością do Częstochowy przyjadą z nastawieniem walki o jak najlepszy rezultat. W składzie MKST Astry widnieje, związany w przeszłości z naszym miastem, Sławomir Busch. W latach 2017-2018 stanowił kadrę AZS-u Częstochowa, zaś 2019-2020 Norwida.


MKST Astra Nowa Sól:

1. Wiktor Kłęk (atakujący)
3. Krzysztof Kołtowski (libero)
4. Patryk Foltynowicz (libero)
5. Sławomir Busch (przyjmujący)
9. Mateusz Nożewski (środkowy)
10. Tomasz Pizuński (przyjmujący)
11. Mateusz Wołowicz (rozgrywający)
13. Mateusz Ruciński (rozgrywający)
14. Kamil Drzazga (środkowy)
18. Vadzin Pranko (środkowy)
19. Paweł Skibicki (środkowy)
20. Bartosz Kowalczyk (atakujący)
21. Marcin Brzeziński (przyjmujący)
99. Patryk Czyrniański (przyjmujący)

Exact Systems Norwid Częstochowa:
2. Tomasz Kryński (atakujący)
3. Mateusz Borkowski (atakujący)
4. Bartosz Schmidt (środkowy)
6. Daniel Popiela (środkowy)
7. Graham Beau (środkowy)
8. Krzysztof Gibek (przyjmujący)
10. Damian Kogut (przyjmujący)
11. Artur Sługocki (przyjmujący)
12. Takahashi Sho (libero)
16. Rafał Sobański (przyjmujący)
17. Tomasz Kowalski (rozgrywający)
28. Damian Biliński (rozgrywający)
49. Adam Szewiński (środkowy)
52. Bartosz Olczyk (libero)

Norbert Giżyński

Foto. Exact Systems Norwid Częstochowa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *