Będzie planetarium


Nowoczesny projektor za 410 tys. zł już niedługo trafi do Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

23. lutego prezydent Tadeusz Wrona i rektor AJD Janusz Berdowski podpisali umowę przekazania przez miasto pieniędzy na zakup cyfrowego projektora Digistar III do Planetarium Astronomicznego AJD.
Częstochowska Akademia rozpoczęła budowę planetarium przed kilkunastu laty. W ubiegłym roku, po burzliwej dyskusji radnych, zapadła decyzja, że miasto przekaże pieniądze na zakup urządzenia. Wystarczą na renowację, sprowadzenie, montaż i przeszkolenie operatora. Inicjatorem pomysłu jest dr Bogdan Wszołek. Dziś podkreśla, że taki projektor znajduje się w niewielu miastach w Europie, najbliżej w Pradze i Niemczech.
Aparat w sposób dynamiczny może prezentować na kopule planetarium kolorowe obrazy nieba. Tak więc niedługo amatorzy gwiezdnych obserwacji zamiast jeździć do Chorzowa, będą korzystać z miejscowego planetarium, ponieważ służyć ono będzie nie tylko studentom, ale również młodzieży szkolnej, mieszkańcom Częstochowy i turystom. Dla zwiedzających planowane są prawie godzinne seanse. Na sali będzie mogło zasiąść ponad 40 osób. Jeśli wszystko pójdzie z planem, pierwsze seanse odbędą się w nowym roku szkolnym, a próbne jeszcze tego lata.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *