Bibliofile w Politechniku


W niedzielę 21 kwietnia w Klubie „Politechnik”, jak w każdym kwartale roku, odbyło się „Książkowanie” – giełda starych i nowych książek. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym JM Rektora PCz, organizatorem jest Politechnika Częstochowska, przy współudziale Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach. Spotkanie stanowi okazję do nabycia zarówno nowych, jak i starych publikacji z bardzo różnorodnego zakresu tematycznego, poznania oferty Wydawnictwa Politechniki Częstochowskiej, a także odbycia ciekawych rozmów z wystawcami i innymi odwiedzającymi.

 

„Książkowanie” odbywa się zwykle w czasie, kiedy Akademickie Centrum Kultury organizuje jakąś imprezę kulturalną, dzięki temu można liczyć na zainteresowanie przybyłych nań osób, które o „Książkowaniu” jeszcze nie słyszały. Akurat tej niedzieli licznie przybyły dzieci ze swymi rodzicami i opiekunami na spektakl „Świnka Peppa”.

W kwietniowym spotkaniu bibliofili uczestniczyło dziewięciu wystawców. Tematyka oferowanych książek była tak różnorodna, że nie da się wyodrębnić dominującego zagadnienia. Nie brakowało publikacji naukowo-technicznych, podręczników akademickich, wydawnictw dotyczących sztuki, historii – w tym także historii Częstochowy, literatury pięknej, chrześcijaństwa, dietetyki i ziołolecznictwa, muzyki…

Wyróżniało się stoisko z ustawioną gotową do gry szachownicą oraz testami na inteligencję oraz publikacji z tego tematu. Prowadził je Aleksander Dydel, autor tych publikacji, promotor szachów, człowiek o bardzo dużej wiedzy ogólnej. Można było rozegrać z nim partyjkę szachów – zdecydowanie nie jest łatwym przeciwnikiem, ale za to bardzo interesującym rozmówcą (zarówno jedno jak i drugie autor sprawdził osobiście). Podzielił się z nami kilkoma aforyzmami i przysłowiami jak np.: „Książka jest niczym ogród, który można schować do kieszeni” (przysłowie chińskie) lub „Czytanie to jest rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” (Kartezjusz).

Inne ukierunkowane stoisko należało do Wydawnictwa Politechniki Częstochowskiej, prowadził je mgr Marcin Pilarski, z-ca kierownika Wydawnictwa. Pod ręką miał wybrane najnowsze publikacje, jak można się domyślać były to książki i skrypty autorstwa pracowników Uczelni, pisane z głównie myślą o studentach, ale także inni pasjonaci zagadnień naukowo-technicznych znaleźliby z pewnością coś dla siebie. Co ciekawe – Biblioteka Główna Politechniki oferowała bezpłatne egzemplarze wybranych publikacji specjalistycznych wydawnictwa uczelnianego, w większości z dziedziny inżynierii środowiska.

„Książkowanie” wydaje się być cenną dla Częstochowy inicjatywą, zważywszy że antykwariaty w naszym mieście można policzyć na palcach jednej ręki, i to niekoniecznie posiadającej pełen komplet palców… Jeśli ktoś z Czytelników uzna, że „przegapił” to spotkanie, to nic straconego. Kolejne zapewne odbędzie się w następnym kwartale, warto zawczasu szukać zapowiedzi na stronie internetowej Politechniki. Dla wystawców podany będzie tam telefon kontaktowy. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

Maciej Świerzy

Fot.

Aleksander Dydel oferuje publikacje własnego autorstwa, zarówno w formie książki jak i płyt CD, z zakresu ćwiczeń poprawiających intelekt oraz testów na inteligencję

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *