ŁAWECZKA MARKA PEREPECZKI


Prawdopodobnie już w październiku będzie można przysiąść się do Marka Perepeczki, popularnego aktora i dyrektora Teatru Adama Mickiewicza. Ławeczka poświęcona pamięci aktora i dyrektora częstochowskiego Teatru stanie w III Alei w niedalekim sąsiedztwie ławeczki Haliny Poświatowskiej.

Większa część inwestycji związanej z projektem i wykonaniem ławeczki zostanie sfinansowana z dotacji Urzędu Miasta dla Muzeum Częstochowskiego (45 tys. złotych), natomiast 15 tys. zł będzie pochodzić od Częstochowskiego “Rotary Club”
Całość wykona utalentowany rzeźbiarz figuralny Wojciech Pondel, który jest już autorem ławeczki Władysława Biegańskiego, znajdującej się w II Alei Najświętszej Maryi Panny, na wysokości Biblioteki jego imienia.

W latach 70. wielką sympatię szerokiej telewizyjnej widowni zdobył dzięki roli tytułowego bohatera w serialu „Janosik”. Będąc u szczytu popularności wyjechał do Australii, gdzie spędził niemal całe lata osiemdziesiąte i gdzie – między innymi – prowadził kluby literacko – teatralne. Po powrocie do kraju przypomniał się polskiej publiczności kilkoma rolami filmowymi i serialowymi. Jednocześnie w 1997 roku przyjął zaproszenie Miasta Częstochowy i został dyrektorem naczelnym, artystycznym, a także aktorem Teatru im. Adama Mickiewicza. Inaugurację jego działalności w Częstochowie rozpoczęła premiera „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w znakomitej reżyserii Ignacego Gogolewskiego. W 2000 roku otrzymał nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury – za całokształt pracy artystycznej i twórczej.
Mimo, że w 2003 r. przestał być dyrektorem Teatru, nadal był związany z naszym miastem, chętnie włączając się w różne inicjatywy kulturalne i społeczne. Zmarł w listopadzie 2005 r. w swoim częstochowskim mieszkaniu na Parkitce.

Niespełna osiem miesięcy po jego śmierci, w sierpniu 2006 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasza Częstochowa” zdecydowano, że jego imieniem zostanie nazwane teatralne foyer – miejsce szczególnie bliskie aktorowi, gdyż to za jego kadencji wyremontowano tę część teatru, przywracając jej charakter i wygląd z okresu międzywojennego.

Rok po śmierci, w listopadzie 2006 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie jego popiersia w Teatrze im. Adama Mickiewicza, połączone ze specjalnym koncertem.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *