40 lat Ośrodka w Bogumiłku


POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”

25 października Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Bogumiłku obchodził jubileusz 40-lecia. – Dla nas zawsze najważniejszy był uczeń i jego rodzice – mówi dyrektor SOSz-W Lena Nieśpielak.

25 października Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Bogumiłku obchodził jubileusz 40-lecia. – Dla nas zawsze najważniejszy był uczeń i jego rodzice – mówi dyrektor SOSz-W Lena Nieśpielak.
Dyrektor Nieśpielak podziękowała wszystkim, byłym i obecnym pracownikom oraz wszystkim przyjaciołom placówki. Ks. Henryk Młynarczyk pobłogosławił całą społeczność Ośrodka, a pracownice: Maria Trzęsiak, Bogumiła Lemańska i Iwona Jasion przedstawiły dotychczasowe osiągnięcia Ośrodka oraz spełnione marzenie uczniów i pracowników: nowy budynek szkoły z salą widowiskowo-sportową, gabinetami rewalidacyjnymi i rehabilitacyjnymi.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili przyjaciele placówki, m.in.: Ilona Felicjańska – prezes Fundacji „Niezapominajka” z Warszawy, Jan Kurp – prezes zarządu, dyrektor generalny Południowego Koncernu Energetycznego w Katowicach, Kazimierz Walasik i Andrzej Ślusarz – prezes i wiceprezes Fundacji „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”, która przekazała na rzecz Ośrodka czek na 25 tysięcy złotych. Obecni byli również Tadeusz Żesławski – śląski wicekurator oświaty, Agata Ledwoń – dyrektor Delegatury w Częstochowie Śląskiego Kuratorium Oświaty wraz zastępcą Renatą Dziurą, Dariusz Wosz – dyrektor regionalny Olimpiad Specjalnych Polska – Śląskie, Edyta Turkiewicz z firmy DHL Express Polska – Terminal w Częstochowie oraz przedstawiciele władz naszego powiatu: Janusz Krakowian – wicestarosta częstochowski. Reprezentująca posła Prawa i Sprawiedliwości Szymona Giżyńskiego; przemawiając w jego oraz swoim własnym imieniu, radna powiatu częstochowskiego z klubu PiS, Lidia Burzyńska powiedziała: „Wychowanek domu dziecka jest najważniejszy; duszą domu dziecka jest nauczyciel, a dumą – absolwenci” i zacytowała piękny aforyzm Kornela Makuszyńskiego; „Mądrym być, to wielka sztuka, a dobrym – jeszcze większa”.
W części artystycznej zaprezentowali się wychowankowie, w tym aktorzy „Małego Teatrzyku”. Mateusz Kopek w towarzystwie swojej siostry Patrycji zaśpiewał „Mazurek, mazureczek”. Wystąpili też przyjaciele Ośrodka – Zespół „Ogniki” z Lelowa pod kierunkiem instruktora muzycznego Natalii Ozgi i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Lelowa.
Członkowie Zarządu Powiatu Częstochowskiego: Jan Miarzyński i Henryk Kasiura, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Stawiarski oraz radna powiatu Lidia Burzyńska wręczyli listy gratulacyjne i pamiątkowe statuetki zasłużonym emerytowanym i obecnym pracownikom Ośrodka, a także dyplomy za aktywne uczestnictwo w życiu Ośrodka dla rodziców wychowanków. Gorące oklaski, kwiaty i życzenia dalszych lat pracy otrzymała Marianna Cisowska – główna księgowa Ośrodka pełniąca tę funkcję od 37 lat.
W podziękowaniu za współpracę z Ośrodkiem wychowankowie przygotowali Statuetkę „Anioł Dobroci” – wręczono ja 62 osobom.
AS

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Bogumiłku położony je na terenie gminy Lelów, w odległości 50 km od Częstochowy. Jest on placówką oświatową dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych – upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym. Placówkę założono 1 września 1969 roku przez Kuratorium Okręgu Szkolnego w Kielcach, a po reformie administracyjnej w 1999 r. Ośrodek został podporządkowany Starostwu Powiatowemu w Częstochowie.
W roku 1999 ośmioletnia szkoła specjalna została przekształcona w sześcioletnią szkołę podstawową oraz gimnazjum specjalne, a od 1 września 2004 r. w strukturze organizacyjnej Ośrodka zaczęła funkcjonować szkoła ponadgimnazjalna: 3-letnia Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
Ośrodek jest jedyną, ponadregionalną placówką oświatowo-wychowawczą w powiecie częstochowskim, która umożliwia realizację obowiązku szkolnego dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym w wieku od 7 do 24 lat. Uczą się i mieszkają w internacie dzieci i młodzież z ośmiu powiatów i trzech województw: śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

AS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *