Koncert Noworoczny w Koniecpolu


29 stycznia 2017 roku w przepięknym, historycznym kościele pw. Świętej Trójcy w Koniecpolu odbył się noworoczny koncert organowy. Dla licznie zgromadzonej publiczności, wśród której obecni byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości – Szymon Giżyński i Konrad Głębocki – wystąpili: Tadeusz Barylski (organy) i Andrzej Górniak (śpiew, tenor).

Jak podkreślił pomysłodawca przedsięwzięcia, burmistrz Ryszard Suliga, koncert był inauguracją nowego cyklu muzycznego. – W naszym kościele, którego początki sięgają pierwszej połowy XVII wieku mamy organy, które zostały zbudowanie XVII wieku przez nieznanego mistrza. W latach 2005-2006 instrument przeszedł gruntowny remont. Postanowiliśmy szerszej publiczności zaprezentować unikalny dźwięk i melodykę organów – mówi burmistrz Suliga.
Podczas koncertu artyści wykonali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki: „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Mizerna cicha”, „Oj maluśki” oraz utwory twórców baroku: Dietricha Buxtehude’a, Domenico Zipoliego,Georga Friedricha Händla, Antonio Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha oraz Tomasso Giordani.
Poseł Giżyński dziękując za zaproszenie, podkreślił wartość idei budowania nowej, pięknej tradycji spotkań artystycznych, w miejscu tak godnym, o niezwykłym wnętrzu. – Sądzę, że koncert jest podkreśleniem tego, co się w Koniecpolu działo na przełomie minionego roku, kiedy, po tragedii jaka dotknęła gminę Koniecpol, przekazano mieszkańcom potężną dawkę solidarności, wzajemnej pomocy, zaufania. Ten egzamin zdali też mieszkańcy i władze miasta. Nie zawiedliście się też Państwo na rządzie, który pomoc zaoferował i w sposób wielokrotny i konkretny zapewnił. Koncert jest zapewne swoistym podziękowaniem wszystkim, którzy w tych okolicznościach uczestniczyli. Bo bardzo ważne jest to, aby w trudnościach i kłopotach nie poddawać się, ale podawać sobie ręce – powiedział poseł Szymon Giżyński.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *