Zwycięski debiut Rakowa w eliminacjach do Ligi Mistrzów UEFA!

Mistrz Polski, Raków Częstochowa pokonał przed własną publicznością 14-krotnego Mistrza Estonii, FC Florę Tallinn, 1:0 w pierwszym meczu 1.rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Decydującą bramkę dla “Czerwono – niebieskich” zdobył w 54. minucie , Władysław Koczerhin. Rewanż zostanie rozegrany we wtorek, 18 lipca br. o godz. 19:00 w Tallinie na A. Le Coq Arena.

Pierwszy groźny atak gospodarze przeprowadzili w 16.minucie, kiedy to Bartosz Nowak przebiegł przez pole karne, z linii końcowej zagrał w stronę bramki Estończyków, a Evert Grünvald odbił futbolówkę przed siebie i sytuację wyjaśnili obrońcy. Częstochowianie głównie próbowali zaskoczyć golkipera Flory strzałami z dystansu, ale robili to bardzo niecelnie.

Po niemrawym początku spotkania w wykonaniu przyjezdnych, piłkarze Flory Tallinn zaczęli grać odważniej. W 37.minucie aktualny Mistrz Estonii był bardzo blisko objęcia prowadzenia. Na bramkę Vladana Kovačevicia uderzał Martin Miller. Golkiper Rakowa zdołał sparować groźny strzał 25-krotnego Reprezentanta Estonii, jednak piłka po odbiciu przez bramkarza gospodarzy trafiła wprost pod nogi…Stena Reinkorta.

Jednak i jego uderzenie skutecznie obronił bramkarz “Czerwono – niebieskich”! Do samego końca spotkania pierwszej części gry wynik już nie uległ zmianie i pierwsza odsłona zakończyła się bezbramkowym remisem.

Znacznie więcej działo się w drugiej części spotkania, kiedy to przygniatającą przewagę na boisku posiadali podopieczni Dawida Szwargi, debiutującego na ławce trenerskiej Rakowa w oficjalnym meczu.

W 51.minucie bramkarza gości próbował zaskoczyć Władysław Koczerhin, który otrzymał dobre  podanie na wolne pole i uderzał na bramkę przyjezdnych, Evert Grünvald złapał futbolówkę na raty.

Jednak kilka minut później reprezentant Ukrainy był już skuteczny. Najpierw na strzał zza pola karnego zdecydował się John Yeboah Zamora – do zablokowanej piłki  były Młodzieżowy Reprezentant Niemiec doskoczył razem z Władysławem Koczerhinem, ale to Ukrainiec uderzył z dystansu i po rykoszecie pokonał bramkarza Flory. Przy tym golu kompletnie zaskoczony był 22-letni golkiper “Kaktusów”.

Po objęciu prowadzenia częstochowianie jeszcze bardziej ruszyli na bramkę gości aby podwyższyć wynik meczu i ze spokojem móc udać się na rewanżowe spotkanie do Stolicy Estonii. Jednak zarówno próby Marcina Cebuli, Johna Yeboaha Zamory, Deiana Sorescu i w samej końcówce meczu Milana Rundicia nie znalazły drogi do bramki gości.

Tym samym Raków Częstochowa w swoim debiucie w eliminacjach do Ligi Mistrzów UEFA pokonał w pierwszym spotkaniu FC Florę Tallinn, 1:0. Rewanż zostanie rozegrany we wtorek, 18.lipca br. o godzinie 19:00 (czasu polskiego) na A. Le Coq Arena w Tallinnie. Obiekt posiada 14 405 miejsc i wszystkie są siedzące. Jest to Stadion Narodowy w Estonii, gdzie swoje spotkania w roli gospodarza rozgrywa Piłkarska Reprezentacja tego kraju oraz kluby FC Flora Tallinn i Levadia Tallinn.

Rewanżowe spotkanie pokaże “na żywo” ogólnodostępna stacja TVP Sport. Mecz będzie można obejrzeć również obejrzeć w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz na stronie internetowej www.sport.tvp.pl Początek przedmeczowego studia od godziny 18:00.

Nim dojdzie do drugiej potyczki między Florą Tallinn i Rakowem Częstochowa, to już w najbliższą sobotę, 15.lipca br. piłkarze Rakowa Częstochowa staną prze szasną zdobycia trzeciego z rzędu Superpucharu Polski. O godzinie 20:10 przy Limanowskiego 83 “Czerwono – niebiescy” będą podejmowali Legię Warszawa. Mecz “na żywo” pokażą : Polsat Sport ( początek przedmeczowego studia od godziny 19:00) oraz ogólnodostępny Polsat. Tutaj początek transmisji zaplanowano na godzinę 20:00.

11.07.2023, g.20:00 : Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”):

RKS Raków Częstochowa – FC Flora Tallinn 1:0, (0:0),

Bramka:

1:0: Koczerchin 54′

Sędziował: Arda Kardeşler (Turcja). Żółte kartki: Piasecki 29′ (faul), Alliku 22′ (faul), Ojamaa 50′ (faul). Widzów: 5242.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 4.Efstrátios Svárnas, 24.Zoran Arsenić (kpt), 3.Milan Rundić, 7.Fran Tudor, 8.Ben Lederman (82′ 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren), 30.Władysław Koczerchin, 77.Marcin Cebula (64′ 17.Mateusz Wdowiak), 27.Bartosz Nowak (46′ 11.John Yeboah Zamora), 20.Jean Carlos Silva Rocha (46′ 22.Deian Sorescu), 99.Fabian Piasecki ( 78′ 9.Łukasz Zwoliński).

Rezerwowi: 89.Kacper Bieszczad – 6.Szymon Czyż, 23.Maxime Dominguez, 25.Bogdan Racovitan.

Trener: Dawid Szwarga.

FC Flora Tallinn: 33.Evert Grünvald – 26.Kristo Hussar, 2.Märten Kuusk, 43.Markkus Seppik, 27.Michael Lilander, 13.Nikita Mihhailov (67′ 74.Danil Kuraksin), 5.Vladislav Kreida (12′ 9.Rauno Alliku), 10.Martin Miller, 14.Konstantin Vassiljev (kpt), 8.Henrik Ojamaa, 21.Sten Reinkort (77′ 6.Mihkel Järviste).

Rezerwowi: 1.Ingmar Krister Paplavskis , 77.Kristen Lapa – 4.Marco Lukka, 16.Erko Tõugjas, 23.Mihhail Kolobov, 66.Robert Veering.

Trener: Jürgen Henn.