Góry w obiektywie Przemysława Kruka


31 marca w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju odbył się wernisaż wystawy fotografii Przemysława Kruka pt. „Góry”.

Na wyeksponowanych w Galerii, pięknych fotografiach gór – różnych – Dolomitów, Tatr, Alp mogliśmy podziwiać wspaniały krajobraz, różne oblicza gór, które dla jednych prezentowały się groźnie, a zdaniem innych wzbudzały nostalgię, refleksję… Odczuwalne dzięki tym fotografiom – dla wszystkich oglądających – było poczucie potęgi gór, potęgi natury wobec człowieka.
[- Bieżący rok, to dla naszego ośrodka kultury rok szczególny, jubileuszowy. Świętujemy 40-lecie działalności i z tej okazji wymarzyliśmy sobie, by w tym roku prezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej wystawy były mocno związane z naszą Gminą, czy to za sprawą artystów, których zapraszamy, czy poprzez – jak to miało miejsce podczas poprzedniej wystawy – plenery malarskie realizowane na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tym razem – i to nie po raz pierwszy w naszej Galerii – gościmy artystę, mieszkańca Poraja, którego pasja do fotografii pochłonęła tak bardzo, że ze swoim aparatem niemalże nie rozstaje się wcale. Razem jeżdżą na różne wyprawy i dzięki dobrej współpracy razem osiągają niesamowite rezultaty]- mówiła podczas wernisażu dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.
Przemysław Kruk zachwyca świat swoimi zdjęciami – doceniony przez serwis lifestajlowy Bored Panda, co jest dużym wyróżnieniem dla polskiego artysty. Dzięki temu miał szansę na pokazanie swojej twórczości szerszej publiczności. Udzielał wywiadów m.in. na portalu FOTOBLOGIA, gdzie mówił o fotografii krajobrazu i fotografii w podczerwieni; na portalu DIGITAL CAMERA „The Last” zamieścił opowieść fotograficzną o jednym z ostatnich tradycyjnych rolników na Jurze, a w telewizyjnym „Pytaniu na Śniadanie” opowiadał o swojej pasji fotograficznej. Przemysław Kruk jest laureatem wielu konkursów fotograficznych zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Został nagrodzony m.in. złotym medalem w konkursie Trierenberg Super Circuit 2011 w Austrii, zdobył Grand Prix w konkursie „Wieś Światłoczuła” w 2014 w Szreniawie. Był również wyróżniany w konkursach ogólnopolskich o tematyce górskiej. Zdobył złoty medal na XXXV Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda Krajobraz Górski 2015 oraz II miejsce na XVII Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze.
W naszej Galerii jego prace prezentujemy już po raz trzeci. Na okoliczność tegorocznej
wystawy indywidualnej (poprzednie miały miejsce w 2011 i 2012 roku), pan Wiesław Popielak – członek klubu literacko-historycznego „Pod Strofą” działającego przy GOK, odczytał ze specjalną dedykacją dla P. Kruka wiersz o Bieszczadach pt. „Impresja Bieszczadzka”.
Wśród licznie zgromadzonych osób; znajomych, przyjaciół i rodziny Przemysława Kruka, na wernisażu obecni byli również: wicewójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak oraz sekretarz Gminy Poraj – Maria Magdalena Gurbała, Andrzej Ludwikowski – radny Rady Gminy Poraj, a także dyrektor Szkoły Podstawowej w Poraju – Danuta Służałek – Jaworska oraz kierownik ZEAS – Anna Kukla.
Przemysław Kruk zapytany przez dyrektor GOK o początek jego przygody z fotografią odpowiedział: [- Moja przygoda z fotografią krajobrazu rozpoczęła się wiele lat temu od pracy w polu. Dzięki niej zarobiłem pieniądze za które kupiłem pierwszy aparat fotograficzny – Practikę MTL5B. (…) Zaczynałem jak wiele osób z mojego pokolenia od czarno-białych kadrów wywoływanych w domowej ciemni, za którą służyła łazienka. Traktowałem to bardziej jak zabawę, a powstałe obrazy były raczej przypadkowym zapisem tego co mnie otacza. Pamiętam tę dozę niepewności, kiedy obraz zaczynał pojawiać się przed moimi oczami. Dopiero wtedy wiedziałem na ile udało mi się uwiecznić to co widziałem].
Przemysław Kruk ciągle szuka nowych sposobów prezentacji swoich zdjęć. [- Każdy rok przynosi coś nowego w mojej fotografii. Po latach przerwy pracuję znowu w ciemni, gdzie zgłębiam techniki szlachetne z początków fotografii. Na ścianie w moim domu zawisły gumy dwuchromianowe na papierze akwarelowym, a prawie na ukończeniu są obrazy wykonane w tzw. technice olejowej]- wspominał autor.
Wystawę Fotografii P. Kruka można oglądać do 28 kwietna br., od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, a w poniedziałki i środy do godz. 20.00. Serdecznie zapraszamy.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *