STRAŻACKI JUBILEUSZ


– Strażak poświeca swoje bezpieczeństwo, zdrowie i życie naraża, a przecież nie ma wartościowszej rzeczy nad życie, które człowiek otrzymał od Boga i które powinien pielęgnowć. A jeśli już człowiek naraża swoje życie, to w imię miłości. I za tę wielką miłość, za ten wielki dar swojej służby, kochani bracia strażacy, pragniemy wam dzisiaj podziękować także i Mszą świętą, którą składam w Waszej intencji i modlę się wraz ze zgromadzonym ludem bożym abyście zawsze zwyciężali, nie tylko w walce z ogniem, ale także i w swoim życiu.” – powiedział ksiądz proboszcz Stanisław Jasionek do członków OSP zebranych na Mszy Polowej w Kuźnicy Marianowej.

– Strażak poświeca swoje bezpieczeństwo, zdrowie i życie naraża, a przecież nie ma wartościowszej rzeczy nad życie, które człowiek otrzymał od Boga i które powinien pielęgnowć. A jeśli już człowiek naraża swoje życie, to w imię miłości. I za tę wielką miłość, za ten wielki dar swojej służby, kochani bracia strażacy, pragniemy wam dzisiaj podziękować także i Mszą świętą, którą składam w Waszej intencji i modlę się wraz ze zgromadzonym ludem bożym abyście zawsze zwyciężali, nie tylko w walce z ogniem, ale także i w swoim życiu.” – powiedział ksiądz proboszcz Stanisław Jasionek do członków OSP zebranych na Mszy Polowej w Kuźnicy Marianowej.
Minęło 75 lat od chwili gdy w 1927 roku, w domu Jana Oszczędłowskiego powołano do życia Ochotniczą Straż Pożarną, a gospodarz został jej pierwszym prezesem. W skład Zarządu weszli również Antoni Boleń, Stefan Maciąg, Wawrzyniec Kaniowski, Roman Atłasik, Michał Seta. Zaczęto organizować jednostkę. W 1928 zakupiono plac, na którym stanęła drewniana remiza, zakupiono rekwizyt konny, beczkowóz konny, sikawkę ręczną i inne urządzenia przeciwpożarowe. Remiza służyła mieszkańcom nie tylko do przechowywania sprzętu, ale do zebrań wiejskich, występów artystycznych oraz spotkań i zabaw tanecznych. Walka z pożarami, prace na rzecz lokalnej społeczności, organizacja życia kulturalnego, urządzanie loterii fantowych na zakup sprzętu pracowicie wypełniały czas do II wojny światowej. Pożary w tych latach gasili i we wszystkich działaniach czynny udział brali m.in.: Julian Atłasik, Piotr Barczewski, Stanisław Bednarek, Józef Biel, Jan Dróżdż, Bronisław Kociara, Stefan Kupis, Leon Musialak, Stefan Musialak, Aleksander Musiał, Filip Seta, Jan Seta, Stanisław Skalik, Wojciech Starczewski, Feliks Tyrała, Jan Pydzik i Stanisław Zalejski.
Po wyzwoleniu druhowie z nowym zapałem wzięli się do pracy. W 1950 roku powołana została Komenda Straży Pożarnej w Kuźnicy Marianowej. Komendantem został Stefan Maciąg, a jego zastępcą Mieczysław Musialak. W 1966 roku prezesem OSP został Edward Maciąg, a naczelnikiem Stefan Szmidla. W 1967 roku w 40. rocznicę powstania OSP, mieszkańcy Kuźnicy, którym przewodniczył druh Stanisław Bednarek ufundowali swoim strażakom sztandar, a Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach przekazała samochód bojowy Star 25 BMG.
W latach 70-tych zakupiono działkę na plac ćwiczeń i boisko sportowe, a część powierzchni przeznaczono na rozbudowę remizy, która została oddana do użytku na 50-lecie straży, w 1977 roku. Z okazji Jubileuszu sztandar Jednostki udekorowany został Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
w 1982 przy OSP w Kuźnicy Marianowej powstał istniejący do dziś Klub Sportowy LKS “PŁOMIEŃ”. Pierwszy Zarząd klubu tworzyli: Edward Maciąg, Jerzy Musik, Stanisław Atłasik, Henryk Seta, Lucjan Maciąg, i Stanisław Ujma. W organizację Klubu i szkolenie drużyn wiele pracy włożyli też Stanisław Ociepa, Andrzej Zębik, Bolesław Rakowski, Zenon Wąs, Bogdan Wąs, Edward Kupis oraz Henryk Dawid, który wspierał Klub finansowo, a w 1995 roku ufundował Jednostce OSP nowy sztandar. Klub Sportowy “Płomień” w Kuźnicy Marianowej ma się zupełnie nieźle. Liczy sobie już 20 lat, gra w A – klasie, jego prezesem obecnie jest Robert Wąs.W 1999 roku z inicjatywy Jadwigi Dobrzańskiej powstała żeńska drużyna OSP, która bierze udział w zawodach pożarniczych i czynnie uczestniczy w życiu społeczności.
Jednak przede wszystkim strażacy są zawsze na posterunku i śpieszą z pomocą do pożarów, powodzi i innych zdarzeń losowych. Są wszędzie tam, gdzie zagrożone jest życie i mienie obywateli, ale też upiększają i porządkują swoje obejście, stawiają budynki gospodarcze, pomagają przy budowie drogi i wielu innych pracach na rzecz mieszkańcow. Organizują okazjonalne święta i festyny.
Tak też było 28 lipca br. kiedy uroczyście świętowano 75 – lecie OSP, której Zarząd tworzą Edward Maciąg, Bolesław Rakowski, Edward Musialak, Maria Wierzchowska, Jan Starczewski, Edward Kupis, Krystian Ataniel, Henryj Maciąg, Tomasz Kapitański i Mieczysław Rataj. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą Lucjan Tyrała, Józef Atłasik oraz Janusz Kupis. Strażackie nazwiska powtarzają się, bo ochotnicze strażactwo jest tradycją rodów. Walczyli z czerwonym kurem pradziadowie, dziadowie, walczą ojcowie i synowie, a walczyć z nim będą z pewnością wnukowie i prawnukowie, tych wszystkich godnych wyróżnienia druhów – ochotników.
Z okazji Jubileuszu Złotym Znakiem Związku udekorowany został Edward Maciąg. Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie: Edward Kupis, Edward Musialak, Krzysztof Kuszewski, Jan Maciąg, Jan Ujma, Paweł Ujma, Marek Zębik. Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżniono: Włodzimierza Dobrzańskiego, Tomasza Kapitańskiego, Krzysztofa Maciąga, Stefana Rataja i Jana Ziaję; Brązowymi – Krystiana Ataniela, Jerzego Dawida, Henryka Kołaczyka, Marka Maciąga, Gabriela Rakowskiego, Krzysztofa Rakowskiego, Alojzego Skalika i Tomasza Skalika.
Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali: Arkadiusz Ataniel, Ewa Bator, Ewa Buczkowska, Aleksandra Dobrzańska, Jadwiga Dobrzańska, Beata Homa, Beata Iwańska, Krzysztof Skwark, Edwarda Maciejczyk, Barbara Rumik, Elżbieta Świąć, Maria Wierzchowska, Marcin Wierzchowski. Odznaką honorową Drużyna Młodzieżowa OSP udekorowany został Piotr Kuś.
Za wysługę 55 lat w ochotniczej służbie odznaczeni zostali druhowie Edward Maciąg i Henryk Maciąg; za 50 lat służby odznakę otrzymał Jan Starczewski; 45 lat – Józef Atlasik; 40 lat – Jan Seta; 35 lat – Edward Kupis, Edward Musialak, Mieczysław Rataj, Lucjan Tyrała, Jan Ujma; 30 lat – Włodzimierz Dobrzański, Jan Maciąg, Bolesław Rakowski, Stefan Rataj, Jan Ujma, Marek Zębik; 25 lat – Andrzej Dobrzański, Krzysztof Kuszewski, Krzysztof Maciąg, Witold Pasek, Jan Ziaja; 20 lat – Marek Maciąg, Wiesław Susek, Zbigniew Susek; 15 lat – Tomasz Kapitański, Alojzy Skalik, Tomasz Skalik; 10 lat – Henryk Kołaczyk, Janusz Kupis, Krzysztof Skwark; 5 lat – Krystian Ataniel i Gabriel Jankowski. Odznaczonych dekorowali i wyróżnienia wręczali biorący udział w uroczystości: przedstawiciel Zarządu Głównego ZOSP senator RP Grzegorz Lipowski, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Katowicach Alojzy Gąsiorczyk, Komendant Miejski PSP w Częstochowie st. bryg. Zbigniew Pyka, zastępca Komendanta Miejskiego PSP mł. bryg. Arkadiusz Biskup i prezes ZOSP miasta Częstochowy druh Marek Woźniak.
– Jestem przekonany, że swoją sprawnością działania, jak i zaangażowaniem w pracę społeczną na rzecz środowiska, jesteście godnymi kontynuatorami chlubnej tradycji ochotniczego pożarnictwa. Niechaj wspaniałe 75-letnie dziedzictwo waszych poprzedników będzie wzorem do naśladowania, a wasze społeczne zaangażowanie w ochronę przeciwpożarową budzi szacunek i sympatię całego społeczeństwa – powiedział w podsumowaniu uroczystości Komendant Zbigniew Pyka.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *