Czy zastąpią nas roboty?


Któż z nas w młodości nie zaczytywał się powieściami science-fiction, gdzie w przeważającej mierze występowały właśnie roboty? Pamiętam, że sam nie tak dawno “połykałem” powieści Stanisława Lema, Arkadija Strugackiego a wcześniej, oczywiście, Juliusza Verne. Czy pamiętacie Państwo “Łunochoda”, dzieło radzieckiej kosmonautyki, który przecież w tamtych latach był cudem techniki. Dzisiaj za pośrednictwem TV i nie tylko możemy uczestniczyć w pokazach coraz bardziej doskonałych tworów ludzkiej myśli technicznej.

Taki też pokaz “MECHATRONIKA TO PRZYSZŁOŚĆ” odbył się w Zespole Szkół im. B. Prusa w Częstochowie. Spotkanie miało związek z otwarciem w tej placówce w bieżącym roku szkolnym nowego kierunku kształcenia – technik mechatronik. Na początku, w krótkiej prezentacji przybliżono zebranym przedmiot mechatronikę, który jest połączeniem trzech dziedzin nauki i techniki: mechaniki, elektroniki oraz informatyki.
Urządzenia sterowane elektronicznymi układami programowanymi (konfigurowanymi) przez użytkownika, czyli urządzenia mechatroniczne są wokół nas i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. A są to: komputery, drukarki, skanery, aparaty cyfrowe, kamery, mikrofalówki, urządzenia biomedyczne służące do ratowania i podtrzymania życia ludzkiego. Kwintesencją zastosowań mechatroniki są właśnie roboty.
Największe wrażenie zrobił pokaz dydaktycznego robota mobilnego o dźwięcznym imieniu “HEXOR”, który opracowany został na Politechnice Śląskiej. Robot, przypominający do złudzenia skorpiona, jest zdalnie sterowany z komputera za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Obraz był transmitowany z jego “oka” – kamery pokładowej a następnie wyświetlany na ekranie. “HEXOR” znakomicie radził sobie z omijaniem przeszkód, dzięki czujnikom analizującym odbitą wiązkę promieniowania podczerwonego. Były to próbki jego możliwości, które można oczywiście zmieniać poprzez modyfikację i rozbudowę oprogramowania sterującego z mikroprocesora. Robot taki może znacznie ułatwiać wyjaśnianie trudnych pojęć z zakresu mechatroniki i robotyki dzięki bardzo atrakcyjnej formie przekazu tej wiedzy.
Pokaz umiejętności “HEXORA” był możliwy dzięki zaangażowaniu, zaproszonych przez dyrekcję zespołu szkół, gości spotkania: dyr. Janusza Antończyka, Michała Weczerka i Jana Jureczko, przedstawicieli Centrum Kształcenia Praktycznego w Wodzisławiu Śląskim, którego “HEXOR” jest własnością oraz przychylności dyrektora naczelnego tej jednostki – Jana Kopczyńskiego. Dzięki nim robot znalazł się w Częstochowie a uczniowie zespołu szkół i gimnazjaliści mogli zobaczyć go w akcji. Wszyscy zainteresowani mogli także obejrzeć działanie pneumatycznego układu sterowania pracą siłownika zbudowanego na elementach zestawu dydaktycznego FESTO.
– Mechatronika to dziedzina, z którą styka się każdy z nas. Jej powszechność i bardzo szybki rozwój wymusza zapotrzebowanie na coraz większą liczbę specjalistów z tego zakresu: monterów, techników, inżynierów. To dobrze, że w naszym regionie będzie szkoła ponadgimnazjalna kształcąca młodzież w tej dziedzinie, a widząc zainteresowanie pokazem, można przewidywać dużą liczbę chętnych na ten kierunek – podkreślał Romuald Goszczyński z-ca dyrektora popularnego wśród młodzieży “Prusa”.
Myślę, że nie trzeba będzie specjalnie zachęcać gimnazjalistów do podjęcia kształcenia w tym kierunku. Ta dziedzina wiedzy jest dostatecznie atrakcyjna, daje też możliwość realizacji odwiecznego, ludzkiego marzenia, jakim jest ożywianie materii.

ZB

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *