KONKURS „ZIELONA PRACOWNIA”. Pracownia od Funduszu


26 września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie, w powiecie kłobuckim, otwarto nową pracownię przyrodniczą. Pieniądze na realizację placówka otrzymała od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katowicach, w ramach konkursu „Zielona pracownia”.

Łącznie na wykonanie pracowni Szkoła pozyskała 37,5 tysiąca złotych.
– Pomysł uczestnictwa w konkursie był spontaniczny, a na wypełnienie wniosku mieliśmy zaledwie tydzień. Ale udało się. Nasz wniosek spodobał się jury i wygraliśmy. Pragnę bardzo podziękować władzom Funduszu, które organizują to bardzo pożyteczne przedsięwzięcie, oraz panu wójtowi Bogdanowi Sośniakowi, który zasugerował nam pomysł udziału w konkursie, bardzo zmotywował i mocno wspierał w kolejnych krokach do zakończenia projektu – mówi dyrektor szkoły Barbara Paliwoda.
Nowa pracownia wygląda imponująco. W części dydaktycznej znajduje się tablica interaktywna skomunikowana ze stanowiskami uczniów. Wyposażono ją także w nowe pomoce dydaktyczne, między innymi w mikroskopy. Sala jest przestronna, utrzymana w biało-zielonej kolorystyce. Jedna ściana ozdobiona jest fototapetą z leśnym widokiem. – W realizację projektu włączyli się aktywnie nauczyciele oraz rodzice. Bez nich trudno byłoby to przeprowadzić. Plan techniczny sali opracował mąż naszej nauczycielki, Jarosław Banaś, który jest architektem – dodaje dyrektor Barbara Paliwoda.
Pracownia będzie służyć wszystkim dzieciom. – W części dydaktycznej przygotowano w niej 28 miejsc dla uczniów, w części laboratoryjnej odbywać się będą zajęcia dodatkowe, dla kół zainteresowań – dodaje Dyrektor.
W uroczystości otwarcia nowej sali lekcyjnej uczestniczyli wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński, rzecznik prasowy WFOŚiGW w Katowicach Rafał Kandziora, jednocześnie radny Sejmiku Województwa Śląskiego, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Alicja Janowska, Marcin Rachwalik, reprezentujący senatora Ryszarda Majera oraz radni, uczniowie i nauczyciele.
W naszej, polskiej tradycji i kulturze do działań lokalnych motywuje nas myślenie o Polsce. To jest nasz patriotyczny obowiązek, Podkreślał to uznany katolicki teolog Innocenty Maria Bocheński, który obowiązek poznawania kultury łączył z koniecznością poznawania przyrody i geografii ojczyzny, nierozerwalnie wpisując w ten obowiązek dbanie o przyrodę i najbliższą okolicę. I Państwo tak czynicie, ucząc dzieci i młodzież troski i zamiłowania o dobro ojczyzny. Cieszę, się, że Państwa wysiłek wspierają instytucje państwowe, w tym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz oczywiście władze lokalne, pan wójt i dyrekcja szkoły. Za to bardzo dziękuję. Niech nowa pracownia służy rozwojowi uczniów i przyczynia się do kształtowania ich charakterów i poszerzania wiedzy – powiedział poseł Szymon Giżyński.
Pod wielkim wrażeniem realizacji projektu i gościnności lokalnej społeczności był także rzecznik prasowy WFOŚiGW w Katowicach Rafał Kandziora.
– Edukacja ekologiczna od początku funkcjonowania Funduszu, czyli od prawie ćwierć wieku, jest dla nas priorytetem. Konkurs „:Zielona pracownia” realizowany jest po raz piąty i zapewne nadal będzie naszym ważnym działaniem, zważywszy na wysoki poziom jego odbioru przez samorządy i szkoły. Na dzisiaj jest to ponad 1600 wniosków, w tym zrealizowanych ponad 255, za kwotę ponad 8 milionów złotych. Projekt ten przekłada się na budowanie świadomości ekologicznej u dzieci, ale także i u dorosłych, co jest dla nas niezwykle istotne. I tutaj zobaczyłem, że praca na rzecz kształtowania postaw ekologicznych rozwija się i przynosi efekty. Zaprezentowane przez uczniów przedstawienie pokazało, że tutejsza młodzież ma już wysoko rozwiniętą świadomość proprzyrodniczą i dużą wiedzę na temat segregacji i wykorzystania odpadów – powiedział rzecznik Rafał Kandziora.
UG

Fot 3
Pamiątkowa fotografia na tle fototapety z leśnym krajobrazem

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *