Tradycyjne spotkanie bożonarodzeniowe neonatologów


W restauracji ,,Tori” w Częstochowie 15 grudnia 2021 roku środowisko neonatologicznych służb medycznych związanych ze Śląskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Oddziałem Neonatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie oraz Fundacją „Ratujmy Życie Dzieciom” spotkało się na wigilijnej kolacji. Wspólną wieczerzę połączono z wykładami naukowymi oraz z akcją charytatywną na rzecz Walecznej Agatki Kuberskiej z Częstochowy.

 

– Staramy się kultywować polską tradycję i budować bliskie więzi w naszym środowisku, co bardzo dobrze przekłada się na nasze codzienne relacje w pracy. Spotkaniu nadajemy rodzinny charakter i jednocześnie łączymy z mini sympozjum naukowym, aby przekazać najnowszą wiedzę z zakresu opieki nad wcześniakami – podkreśla dr n. med. Jolanta Warzycha – przewodnicząca ŚO  PTN.

Wśród zaproszonych gości obecna była zaprzyjaźniona z częstochowskim środowiskiem neonatologów profesor Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka – prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego do roku 2020, konsultant wojewódzki na Mazowszu w dziedzinie neonatologii – Jestem bardzo zaprzyjaźniona z Częstochową i Towarzystwem. To dla mnie bardzo miłe, że pomimo iż jestem od dwóch lat na emeryturze doktor Jolanta Warzycha zawsze o mnie pamięta i zaprasza na spotkania wigilijne, które jest bardzo urokliwe i bardzo sympatyczne. Zawsze też prosi bym powiedziała, co nowego słychać w neonatologii. W tym roku mówiłam o kaszlu noworodka, który jest bardzo rzadkim objawem u noworodków, ale niezwykle ważne jest, aby neonatolodzy wiedzieli w jakich sytuacjach może kaszel wystąpić. U dzieci jest to częsty objaw, ale u noworodka bardzo, bardzo rzadki – powiedziała profesor Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka.

Gośćmi spotkani byli także dyrektor WSS Zbigniew Bajkowski i naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy Grażyna Stramska. – Po raz pierwszy uczestniczę w spotkaniu wigilijnym neonatologów, natomiast zawsze goszczę w naukowych spotkaniach teatralnych tego środowiska, organizowanych w Teatrze Dramatycznym im. Adama Mickiewicza. Współpraca nasza rozwija się dobrze i bardzo doceniamy dokonania Towarzystwa Neonatologicznego, które w swej działalności mocno skupia się na problematyce zdrowotnej dotyczącej wcześniaków i małych dzieci, co jest bardzo ważne i dla rodziców i dla kadry. Dzisiaj rodzi się dużo wcześniaków i opieka nad nimi wymaga szczególnego doświadczenia i coraz nowszej wiedzy – mówi Grażyna Stramska. Jak dodaje, miasto Częstochowa realizuje program „Dostępny lekarz, dostępna pielęgniarka”. – Aktualnie odczuwamy braki kadry medycznej, dlatego wprowadziliśmy program, który ma na celu zatrzymanie w Częstochowie służb medycznych. W ramach tego programu oferujemy stypendium czy pozyskanie mieszkania na preferencyjnych warunkach. Zainteresowanie naszą ofertą było spore, dyrektorowi Zespolonego Szpitala Miejskiego udało się podpisać umowy z młodymi lekarzami, którzy są tuż po ukończonych studiach i którzy chcą zostać w Częstochowie i związać swą zawodową przyszłość z naszym miastem. Liczymy też na otworzenie wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Częstochowskim, co da szansę na poprawę zasobów służb lekarskich w Częstochowie. Dzisiaj, w dobie pandemii, potrzeby zabezpieczenia kadr medycznych wzrastają. To bardzo trudny czas dla służby zdrowia, szczególnie ciężki był przełom lat 2020/2021. Pandemia trwa, ale obecnie, gdy mamy więcej wiedzy i doświadczeń, gdy realizowane są szczepienia, szpitale służby medyczne działają w mniejszym stresie i sprawniej – stwierdza naczelnik Stramska.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *