„Aby Polska była suwerenna, to musi być silna”


Z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i najważniejszych polityków ugrupowania w sobotę 13 maja 2023 roku rozpoczęła się w Warszawie dwudniowa konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Konwencję otworzył prezes Jarosław Kaczyński, podkreślając : ,,Dobre rządy to takie, które służą wspólnocie narodowej i każdemu obywatelowi niezależnie kim jest; aby podołać temu wyzwaniu musimy zwrócić się do najlepszych ekspertów, czyli do Polaków – powiedział podczas konwencji, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na konwencji obecna była liczna grupa osób z Częstochowy i regionu częstochowskiego, na czele z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, posłem Szymonem Giżyńskim.

O demokracji, wyborach i manipulacji

Prezes Jarosław Kaczyński odniósł się do efektów dotychczasowych efektów rządów. – My doprowadziliśmy do – użyję tutaj słów łagodnych – naprawy naszej demokracji. Bo demokracja to rządy narodu, obywateli. (…) Ich istotą jest wyłanianie władzy w procesie wyborczym, który ma charakter konkurencyjny – mówił, wskazując, że chodzi o wolną konkurencję.

– Tylko te wybory (…) mogą być aktem demokracji, ale mogą być także aktem manipulacji. Kiedy są aktem manipulacji? Kiedy w trakcie kampanii wyborczej obiecuje się coś, czego nie ma się zamiaru realizować, albo nawet ma się zamiar, ale się nie umie – dodał Kaczyński.

Jak zauważył, „w tym ostatnim wypadku to może nieświadoma, ale też manipulacja”. – Myśmy zapowiedzieli wiele. Mieliśmy program, wielki program. I mogę uczciwie powiedzieć, że myśmy ten program zrealizowali, nadaliśmy demokracji właściwy sens – oświadczył prezes PiS.

Silna Polska

Jarosław Kaczyński mówił, że „aby Polska była suwerenna, to musi być silna”. – Musi być silna gospodarczo, tzn. dająca przyzwoity poziom życia wszystkim obywatelom. Musi być silna militarnie. I wreszcie musi być silna duchowo. To jest bardzo ważne. Musi być silna moralnie.  Ostatnie lata pokazały, że siły duchowej Polacy mają naprawdę bardzo wiele. To jest dobry fundament, na którym możemy się opierać, na którym możemy opierać nasze nadzieje we wszystkich dziedzinach. Ten wzrost siły i możliwości naszego narodu i państwa został pokazany w ostatnich latach w sposób niezwykły – stwierdził Kaczyński.

Ojczyzna – zintegrowana i wolna

– Ojczyzna, jeśli ma być czymś naprawdę pełnym, ma nas integrować, ma tworzyć i podtrzymywać trwanie narodu, musi być oparta na pewnych podstawach, a te podstawy tkwią w naszej historii – podkreślił prezes Jarosław Kaczyński, cytując   Wincenty Kadłubek: „jeśli coś można powiedzieć o naszym narodzie, to to, że nigdy nie dał się ujarzmić”.

– Tą sprawą jest wolność i równość – wskazał Kaczyński. – Początkowo to dotyczyło tylko stanu szlacheckiego. Ale to mamy na szczęście bardzo dawno za sobą. Dzisiaj sprawa równości jest sprawą aktualną i można powiedzieć sprawą do realizacji, bo doświadczenia może nawet więcej niż pierwszych lat po 1989 r., ale także i obecne doświadczenia pokazują nam, że jest to wielkie wyzwanie, ciągle trwające wielkie wyzwanie – powiedział Kaczyński.

Szybki rozwój Polski za rządów PiS

Kaczyński mówił, że program PiS to program szybkiego zbliżania się przez Polskę do poziomu bogatych krajów europejskich. Przypomniał, że poziom PKB na mieszkańca Polski w standardach siły nabywczej (PPS) wyniósł w 2022 roku 79 proc. średniej Unii Europejskiej. – W tej chwili mamy jeszcze kawałek drogi do tych 100 proc. przeciętnej europejskiej, my mamy dzisiaj 79 proc., w ostatnim roku zyskaliśmy 2 punkty – powiedział prezes PiS.

Jak dodał, w przypadku Francji ten wskaźnik wyniósł 101 proc. Zaznaczył, że Włochy „mają troszkę mniej”, a jeszcze mniej ma Hiszpania. – Do tych państw naprawdę możemy dojść dość szybko, w bardzo optymistycznym wariancie w ciągu kolejnych ośmiu lat. To bardzo optymistyczne, ale powtarzam – sądzę, że przynajmniej do poziomu Hiszpanii to z całą pewnością możemy dojść, a może i do Włoch, ale nawet może i do Francji – ocenił prezes PiS. Ale – jak podkreślił – naprawdę perspektywa jest dalej idąca, ponieważ od Finlandii zaczynają się te najbogatsze państwa.

Dokonania 

Prezes PiS mówił o dokonania rządu PiS w obszarze polityki społecznej, choć – jak przyznał – nie wszystko udało się zrealizować. – Nie wykonaliśmy naszych planów w budownictwie mieszkaniowym. Często ostatnio jedna z telewizji mówi, że zamków nie odbudowaliśmy, ja zapowiadałem na kongresie naszej partii odbudowę zamków kazimierzowskich, ale wyobraźcie sobie państwo, że gdybyśmy mieli te 200 mld zł nie na walkę ze skutkami Covidu, tylko właśnie na te cele, ile moglibyśmy zrobić.  W tych warunkach, które były, to naprawdę uczyniliśmy niezwykle dużo i tyle samo musimy uczynić, a nawet więcej, bo miejmy nadzieję w ciągu następnych ośmiu lat – powiedział Kaczyński.

Na konwencji obecna była liczna grupa osób z Częstochowy i regionu częstochowskiego, na czele z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, posłem Szymonem Giżyńskim oraz  posłami: PR – Lidią Burzyńską, Mariuszem Trepką i europoseł Jadwigą Wiśniewską, senatorem Ryszardem Majerem i wicewojewodą Robertem Magdziarzem.

źródło TVP

fot. Redakcja

 

Podziel się:

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *