Projekt z niepodległościową misją


W piątek, 12 września br. w Miejskim Domu Kultury podsumowano wydarzenia związane z 100 rocznicą wymarszu słynnej pierwszej kadrowej.Projekt realizowany był od marca do sierpnia 2014 roku.
W jego ramach zrealizowano m.in. konkurs na prezentację multimedialną “Częstochowianie w marszu do Niepodległej” i konkurs historyczny dla uczniów regionu częstochowskiego na pracę literacką “100-lecie Kompanii Kadrowej”. Młodzież przygotowała prace o częstochowianach związanych z okresem walk o niepodległość, m.in. Stanisławie Burhardzie-Bukackim, Kazimierze Buslerze, Józefie Ferencowiczu “Krzeszu”, Januszu Głuchowskim i wielu innych wybitnych postaciach z
życia politycznego II RP.

W kwietniu drużyny reprezentujące gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z Częstochowy i powiatu wzięły udział w zawodach sportowo-obronnych “Bieg Legionisty” w Parku Lisiniec. 12 maja w ramach uroczystości związanych z obchodami 79 rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się
m.in. konferencja naukowa podczas której odczyt Blaski i cienie Józefa Piłsudskiego wygłosił prof. Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta PR oraz Koncert Pieśni Patriotycznych.
6 sierpnia zastępca Prezydenta Miasta Ryszard Stefaniak uczestniczył w ogólnopolskich obchodach 100-lecia Kompanii Kadrowej w Krakowie.
W ramach projektu wydano również biuletyn edukacyjny, w którym zawarto teksty dotyczące historii oraz wydarzeń zrealizowanym w Częstochowie z okazji 100-lecia Kompani Kadrowej.

Podczas spotkania wręczono również odznaczenia. Sejmik Województwa Śląskiego nadał odznakę “Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” Janowi Randakowi – dyrektorowi Zespołu Szkół im dr Władysława Biegańskiego i Henryce Sikorze – dyrektorowi Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego. Srebrnym Medalem Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej uhonorowano Rafała Piotrowskiego – dyrektora Zespołu Szkół Technicznych oraz Karolinę Dziubek z Wydziału
Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Ponadto podsumowano konkurs historyczny na pracę literacką “100-lecie Kompanii Kadrowej”. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Krzysztof Królik ze SP nr 48. Wśród gimnazjalistów najlepsza była Aleksandra Cupriak z Gimnazjum nr 5, a wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych – Adrianna Krysian z Liceum Samorządowego.

Zakończenie projektu uświetnił chór żeński II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta pod opieką Anny Gołębiowskiej oraz spektakl *Zamyślenia nad ojczyzną* w wykonaniu krakowskiej grupy teatralnej *ADALEX*.

Organizatorem projektu “Częstochowianie w marszu do Niepodległej* był Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, a współorganizatorami Zespół Szkół Technicznych, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie, Zespół Szkół im. J. Kochanowskiego, Zespół Szkół Mechaniczno*Elektrycznych, Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 12, Gimnazjum nr 19, Zespół Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Zespół Szkół Gastronomicznych,Ogólnokształcące Liceum Mundurowe Zakładu Doskonalenia Zawodowego w
Katowicach, ZHP Hufiec Częstochowa.
Komitet organizacyjny do udziału w projekcie edukacyjnym zaprosił również Drużyny Strzeleckie i organizacje kombatanckie.

Wymarsz kadrówki
2 sierpnia 1914 r. Józef Piłsudski uzyskał zgodę austriackich władz wojskowych na mobilizację oddziałów strzeleckich. Dzień później w krakowskich Oleandrach zorganizowano Pierwszą Kompanię Kadrową, w której skład weszli słuchacze szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich. Na jej czele stanął oficer Związku Strzeleckiego – por. Tadeusz Kasprzycki. 6 sierpnia Kompania wyruszyła w kierunku granicy
Królestwa Polskiego. Sześć dni później wkroczyła do Kielc.

Wymarsz kadrówki – pierwszego od zakończenia powstania styczniowego regularnego oddziału armii polskiej – był demonstracją woli walki o niepodległość i miał wyjątkowe znaczenie dla polskiej państwowości.
Pierwsza Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, a z czasem I Brygady Legionów Polskich. Podczas walk I wojny światowej Legiony zbrojnie przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *