Leosia i Bieluś – takie imiona wybrały przedszkolaki dla swoich edukatorów


Nawiązujące do lwa i orła w częstochowskim herbie sympatyczne postacie będą odtąd towarzyszyć maluchom – m.in. ucząc ich zasad bezpieczeństwa. Imiona dwójki bohaterów wybrały same dzieci.  

Opracowana na potrzeby projektu pomoc dydaktyczna to książka zatytułowana „Elementarz Bielusia i Leosi, czyli Orzeł i Lwica zapoznają dzieci ze standardami ochrony małoletnich”. Nauczycielki będą korzystać z niej przygotowując zajęcia, a dla maluchów będzie źródłem wiedzy o tematach nieraz niełatwych, ale służących ich poczuciu bezpieczeństwa. Zawarte w książce bajki pomogą uświadomić dzieciom m.in., że zawsze mogą prosić o pomoc, że nikomu nie wolno ich w jakikolwiek sposób krzywdzić, że mają prawo być bezpieczne.

Składem i drukiem publikacji zajął się Zespół Szkół Technicznych. Grafiki są autorstwa uczennicy ,,RE:ymonta” Malwiny „Charlie” Kaweckiej. Zaprojektowaniem i uszyciem strojów Leosi i Bielusia dla prowadzących zajęcia dorosłych zajął się także Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta. W ,,RE:ymoncie” stworzono też wprowadzające w projekt spoty video dla dzieci i dorosłych – autorką animacji jest uczennica tej szkoły Julia Majchrzak. W nowym roku szkolnym wszystkie częstochowskie przedszkolaki mają już mieć swoje T-shirty z Bielusiem lub Leosią. Wsparcie merytoryczne projektowi zapewnił Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, a całość objął honorowym patronatem prezydent Częstochowy.

Imiona Leosi i Bielusia wyłoniono w konkursie, w którym uczestniczyły same przedszkolaki. Z pewnością pomoże to dzieciom identyfikować się z postaciami, które mają pojawiać się w przedszkolach przy okazji przeróżnych akcji edukacyjnych.

Poszczególnym placówkom niezbędne materiały projektu będą przekazane na początku czerwca – obok bajek to filmy edukacyjne z obiema postaciami (z udziałem częstochowskich aktorów Agnieszki Łopackiej i Arkadiusza Kluby). Powstanie również fanpejdż w mediach społecznościowych – placówki będą zamieszczać tam swoje relacje z działań projektu.

fot. Łukasz Kolewiński/UM)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *