Szkoła dla ukraińskich dzieci w Olsztynie


24 stycznia 2023 rokumiało miejsce uroczyste otwarcie oraz poświęcenie Centrum Rehabilitacji i Wsparcia Psychospołecznego im. Św. Jana Pawła II w Olsztynie koło Częstochowy.

Ośrodek powstał w Olsztynie przy ul. Mstowskiej i docelowo będzie pomagał dzieciom i młodzieży z problemami.  Obecnie  służy jako placówka opiekuńczo-wychowawcza dla prawie setki ukraińskich dzieci, które na początku marca ubiegłego roku znalazły schronienie i opiekę w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości „Święta Puszcza”. To dzieło Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, a gospodarzem uroczystości był ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Częstochowa, który zarządza równocześnie ośrodkiem rekolekcyjnym “Święta Puszcza” w Olsztynie. – W marcu ubiegłego roku, przyjęliśmy prawie 100 dzieci z Ukrainy, które uciekały przed rosyjskim agresorem. Miały być dwa-trzy miesiące, bo sądziliśmy, że wojna dłużej nie potrwa. Ale wojna trwa, a my stworzony dla dzieci dom musieliśmy utrzymać i dodatkowo zapewnić im naukę. Stąd kolejny pomysł: budowa szkoły. Cały czas wielkim naszym orędownikiem jest ksiądz arcybiskup Wacław Depo. Za jego namową podejmujemy kolejne wyzwania. Szkołę udało się wybudować w niespełna trzy miesiące. To zasługa wielu wspaniałych ludzi, którzy e i  razem z pięcioma opiekunami, którzy przyjechali z dziećmi oraz wolontariuszami w naszym ośrodku przy pomocy ludzi dobrej woli i o wielkich sercach. Dzisiaj dzieci mogą spokojnie się uczyć w swoim ojczystym języku i spędzać czas w naszym ośrodku – mówił ksiądz Marek Bator. 

Wśród zaproszonych gości obecni byli, między innymi, ks. abp Wacław Depo, który poświęcił cały obiekt i wszystkie sale do nauki oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński, który odczytał także list gratulacyjny ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Poseł Giżyński dziękując księdzu Markowi Batorowi i wszystkim zaangażowanym w budowę Centrum podkreślił: – To jest święte miejsce, bardzo ważne, w którym – w wielkiej przyjaźni, współpracy i koincydencji dwóch państw i dwóch narodów – wykluwa się wspólna racja stanu dwóch niepodległych państw: Ukrainy i Polski. Dedykuję to Panu Konsulowi, który z wielkim zrozumieniem patrzy na mnie, a  jego dyplomatyczny ukłon świadczy, że się ze mną zgadza. To podwaja, potraja tę wdzięczność wobec Państwa, którzy tu takie rzeczy zrobiliście. To jest wielki krok ku wielkim sprawom, o których w wielkim skrócie tu wspomniałem – powiedział wiceminister Szymon Giżyński. Przekazał jednocześnie wyrazy uznania od premiera Piotra Glińskiego.

W uroczystości uczetniczyli także: konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, wicewojewoda śląski Magdziarz,  poseł na Sejm RP, Lidię Burzyńską reprezentowała Karolina Dominik-Kościańska, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza,  ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, Svetlana Zaitseva-Velykodna, prezes Związku Polaków w Ukrainie im. A. Mickiewicza, Ojciec Roman, paulin, Szymon Czyszek, Przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba w Polsce, Mariola Matysek, Członek Stowarzyszenia „LOS”, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski.

Uroczystość otwarcia ośrodka rozpoczął hymn narodowy Ukrainy i program artystyczny w wykonaniu dzieci ubranych w ukraińskie stroje ludowe. Ks. Marek Bator wyraził szczególne podziękowanie skierowane do osób, które wspierały budowę ośrodka: Józefa Bekusa (Zakład Instalacji Sanitarnych), Tadeusza Korzekwy (Zakład Usług Projektowo-Budowlanych), Eugeniusza Ziętala (Vitroszlif).  Zaproszeni goście z uznaniem i wielkim szacunkiem przyjęli pomysł wraz z jego realizacją.

 

Podziel się:

4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *