Z CZĘSTOCHOWY DO NOWEGO JORKU


Taką drogę pokonuje wystawa fotografii „Śladami Judaizmu”, będąca plonem międzynarodowego konkursu zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie.

Od 8 marca jest prezentowana w polskim konsulacie generalnym na Manhattanie, później będzie pokazana w różnych miastach USA. Znajdują się na niej zdjęcia synagog w Pińczowie, Szydłowie i Chęcinach (Świętokrzyskie), w Lwowie i Buenos Aires, pomnika-rzeźby Jana Karskiego w Kielcach, kirkutu w Krośnie (Podkarpackie), a także z wędrówek po Ziemi Świętej i krakowskim Kazimierzu.
O wydarzeniu informuje (wydawany w Nowym Jorku) „Nowy Dziennik – Polish Daily News”, jako inicjatywę Zygmunta Rolata, amerykańskiego biznesmena wspomagającego Budowę Muzeum Historii Żydów Polskich, prezydenta Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Rolat jest częstochowianinem żydowskiego pochodzenia odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP Polonia Restituta. Największą sponsorowaną przez niego wystawą byli „Żydzi Częstochowianie” – prezentowana w Częstochowie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Współorganizował również Kongres Żydów Częstochowian, tu wspólnie z prezydentem Tadeuszem Wroną.
„Nowy Dziennik” wspomina też o planach Zygmunta Rolata związanych ze sprowadzeniem do Częstochowy wybitnego skrzypka amerykańskiego Joshuę Bella na Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. Bell jest posiadaczem Gibson ex Huberman – skrzypiec wykonanych w 1713 roku przez Antonio Stradivariego dla samego Hubermana. Na nich właśnie wirtuoz zagra koncert Johanesa Brahmsa. Dzień przed koncertem Bella w Częstochowie nastąpi odsłonięcie pomnika poświęconego częstochowskim Żydom. Autorami projektu są dwaj rzeźbiarze – Izraelczyk Samuel Willenberg (syn Pereca Willenberga, profesora częstochowskiego gimnazjum żydowskiego, który wykonał freski w głównej synagodze w Częstochowie) i częstochowski rzeźbiarz Jerzy Kędziora.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *