Mieszkanie dla rodziny – wybieramy nieruchomość w Krakowie


Zakup własnego mieszkania dla młodej rodziny jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć. Biorąc pod uwagę różnorodność wyboru i ciągle zmieniające się warunki gospodarcze – jest to decyzja wyjątkowo wymagająca.

 

Dzisiaj o tym, jak wybrać najlepsze mieszkanie dla rodziny na rynku pierwotnym Krakowa:

 • jakie cechy powinno posiadać mieszkanie;
 • jakie dzielnice Krakowa są szczególnie przyjazne rodzinom z dziećmi;
 • gdzie kupisz mieszkanie najtaniej.

Jak powinno wyglądać idealne mieszkanie dla rodziny

Oto zestawienie cech nieruchomości, które, według statystyk, są najbardziej odpowiednie dla rodzin poszukujących nowego mieszkania w Krakowie.

 • 50 metrów kwadratowych – to minimum. W praktyce wychodzi, że właśnie taka powierzchnia jest wymagana dla komfortowego życia rodziny z dwójką dzieci. Na tym metrażu możesz zaprojektować osobny pokój dziecięcy, “prywatną strefę rodziców” oraz przestrzeń wspólną. Jeśli dzieci są w takim wieku, że potrzebują osobnych pokoi – przeciętna powierzchnia lokum zaczyna się od 70 metrów kwadratowych.
 • Własna przestrzeń rekreacyjna – to must-have w 2022. Balkon, loggia, taras, a najlepiej prywatny ogródek przynależny do mieszkania to bardzo istotne kryterium. Najlepiej, gdy w pobliżu znajdują się tereny zielone: to zapewni wysoką jakość powietrza, ale klimat wielorodzinnego osiedla w jednej z “sypialni” Krakowa też zazwyczaj sprzyja relaksacji.
 • Infrastruktura to wszystko ― deweloperzy Krakowa coraz częściej stawiają na wielofunkcyjne osiedla, posiadające w swoim obrębie zaplecze usługowe, handlowe, sportowe, rekreacyjne, poniekąd też edukacyjne: tak, na terenie nowoczesnych osiedli często funkcjonują sklepy spożywcze, punkty pocztowe, kawiarnie i bistro, salony kosmetyczne, ośrodki rozwoju dziecka, a nawet przedszkola.

Mieszkanie dla rodziny w Krakowie – jaka dzielnica?

Kraków jest miejscem przyjaznym nie tylko dla turystów i studentów, ale też dla rodzin z dziećmi – wystarczy zaglądnąć do którejś dzielnicy “sypialnianej”, by się o tym przekonać. Przy wyborze mieszkania dla rodziny warto zwrócić uwagę na okoliczną infrastrukturę (bliskość żłobków, przedszkoli, szkół, placówek medycznych, ośrodków rozwojowych, centrów handlowych itd.) oraz tereny zielone w pobliżu.

 

Jakie dzielnice są najbardziej przyjazne dla rodzin z dziećmi?

 • Prądnik Biały – dzielnica jest kameralna i cicha, ma dużo terenów zielonych. Zapewnia bardzo dobry dojazd do centrum. Na jej terenie znajdziemy dużo nowych inwestycji przyjaznych rodzinom z dziećmi (między innymi Osiedle Parki Krakowa dewelopera Murapol).
 • Dębniki. Dzielnica prężnie się rozwija, buduje się tu dużo nowych osiedli, w tym kompleksy domów jednorodzinnych, które również są bardzo dobrym wyborem dla rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi. Jest to jedna z najprzystępniejszych cenowo dzielnic Krakowa.
 • Bieżanów-Prokocim – dzielnica o wyraźnym charakterze mieszkaniowym, objęta licznymi planami zagospodarowania przestrzennego, zapewnia komfortowy dojazd do centrum i dobrą infrastrukturę na miejscu. Powstaje tu zwłaszcza kameralne Osiedle Podgaje z prywatnym przedszkolem na terenie.
Podziel się:

1 komentarz

 • Prądnik Biały moim zdaniem jest numerem jeden, jeśli chodzi o wybór miejsca do zamieszkania rodziny z dziećmi. W okolicy jest dużo terenów zielonych i nie mówię tu o parkach miejskich, a o lesie Witkowickim. Doskonałe miejsce na spokojne, weekendowe spacery. W okolicy są szkoły , przedszkola, żłobki i Dworek Białoprądnicki, gdzie jest masę zajęć kulturalnych i ogólnorozwojowych dla dzieci. Dzielnica jest bardzo cicha i bezpieczna. Blisko do centrum. Trochę przeszkadzają ciągłe remonty na drogach, ale większość jest już na ukończeniu, tak więc myślę , że i w tym temacie będzie dobrze.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *