Przed nami uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej


To kolejny duży Maryjny odpust, na który w pielgrzymkach pieszych i rowerowych przybywają tysiące pątników. Główna Suma odpustowa odprawiona zostanie 26 sierpnia (czwartek) o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa abp. Wojciecha Polaka. Celebrować ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy dzień wcześniej obradować będą na Radzie Biskupów Diecezjalnych

.

Tradycyjnie podczas Sumy odpustowej ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.

Tegoroczne święto wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

W wigilię święta, 25 sierpnia (środa) o godz. 11.30, w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha otwarto stałą wystawę „Nie byłoby papieża – Polaka, gdyby nie było Twojej wiary … Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński”. Są na niej niezwykłe eksponaty: sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej – świadek wydarzeń z 1966 r., milenijne korony, ornaty ks. Prymasa, piuska i kapelusz kardynalski,  pocztówki, obrazki ręcznie wypisane.

25 sierpnia Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00 rozpocznie się koncert plenerowy, wielkie oratorium o Stefanie kardynale Wyszyńskim „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, chóru i orkiestry, solistów i kompozytorów. To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję, w formie dziesięciu obrazów pieśni oratoryjnej. Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali dwaj krakowscy muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka.

Scena stoi już na błoniach. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Na uroczystość przybywają kolejne tysiące pielgrzymów: pieszych i rowerowych. Już rozpoczął się tzw. drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Najwięcej grup wejdzie we wtorek i w środę (24 VIII i 25 VIII).

To głównie grupy parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, kaliskiej, katowickiej i częstochowskiej, ale są też diecezjalne pielgrzymki; diec. opolskiej, gliwickiej, arch. łódzkiej, diec. tarnowskiej i Pielgrzymka Zagłębiowska (diec. sosnowieckiej).

Podobnie jak to było do tej pory, pielgrzymowanie odbywa się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

fot. Jasna Góra / Krzysztof Świertok

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *