Walki pod Mokrą


W sobotę 1. września 2007 roku pod pomnikiem w Mokrej uroczyście upamiętniono 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W trakcie uroczystości odsłonięto tablice informacyjne przy pomniku w Mokrej, odnowione, dzięki staraniom wójta gminy Miedźno. Treść tablic pozostała niezmieniona, dodano jednak nowe elementy graficzne związane z bitwą i walczącymi w niej pułkami (m. in. karabin przeciwpancerny “Urugwaj” z 1935, armata tzw. “Prawosławna”, wagon Pociągu Pancernego “Śmiały”, czołg TKS itp.)
Obchodom towarzyszył (1. i 2. września) Regionalny Piknik Historyczny Stowarzyszenia “Razem na Wyżyny”, zorganizowany przez mieszkańców gmin wchodzących w skład partnerstwa (Mykanów, Miedźno, Kruszyna, Kłomnice, Rędziny), pasjonatów historii wojskowości zrzeszonych w grupach rekonstrukcyjnych z terenu całego kraju oraz członkowie klubów jeździeckich kultywujących tradycje pułków ułańskich wchodzących w skład Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Uczestnicy wykonali krótką inscenizację kilku epizodów bitewnych, które choć nie wypadły zbyt okazale, podobały się widzom. Swoją cząstkę do programu artystycznego dołożyły miejscowe dzieci i młodzież. Wiązanka pieśni ułańskich w ich wykonaniu oraz pieśni patriotyczne, które zaśpiewał zespół ludowy “Kłobuczanie” wzruszyły uczestników spotkania.
Drugi dzień walk – bój o Ostrowy – upamiętniono mszą świętą w kościele parafialnym w Ostrowach, po której złożono wiązanki kwiatów na miejscowym cmentarzu i grobie anonimowego żołnierza Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Lasach Lemańskich. W części rekreacyjnej pokazały się “Łęgowianki” i szkoccy kobziarze.
Wartę honorową wystawiła i apel poległych przeprowadziła kompania reprezentacyjna 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca. W uroczystości udział wzięły także jednostki OSP z terenu Powiatu Kłobuckiego. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestry OSP z Miedźna i Ostrów. W uroczystości tradycyjnie udział wezmą harcerze Hufca im “Bohaterów Bitwy pod Mokrą” z Kłobucka.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *