Lakierowanie samochodu – o czym warto wiedzieć?


Lakier samochodowy stanowi ważne zabezpieczenie karoserii przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Delikatna warstwa koloru może szybko się uszkodzić na skutek różnych wydarzeń drogowych, np. stłuczek. Ubytki lakieru (zarysowania, odpryski) wyglądają bardzo nieestetycznie, a także słabiej chronią karoserię. Potrzebne będzie profesjonalne lakierowanie samochodu.

 

 

Kiedy należy polakierować samochód?

Lakierowanie samochodu jest konieczne wtedy, kiedy na karoserii pojawią się odpryski lakieru, wgniecenia, zarysowania. Dobry kierowca nie powinien zbagatelizować ich obecności. Słaba estetyka to nie jedyne zagrożenie – na ubytkach lakieru może szybko pojawić się rdza.

Lakierowanie samochodu jest także koniecznie po poważnych naprawach blacharskich, w wyniku których uszkodzono w niektórych miejscach strukturę lakieru.

Jak przebiega lakierowanie samochodu?

Lakierowanie samochodu składa się z kilku etapów –  wiele zależy od tego, czy lakierowane będzie całe auto, czy tylko niektóre jego elementy. Konieczne będzie zabezpieczenie wyposażenia samochodu, w szczególności tapicerki. Przed zabiegiem należy także usunąć klamki, listwy ozdobne i zabezpieczyć szyby (najczęściej poprzez oklejenie, a w skrajnych wypadkach wymontowanie).

Lakierowanie samochodu rozpoczyna się od starcia starej warstwy lakieru (zwykle za pomocą papieru ściernego). Tak potraktowaną powierzchnię należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić – nie mogą pozostać na niej żadne zanieczyszczenia.

Jeżeli potrzeba lakierowania samochodu spotka Cię w Częstochowie, na wyczyszczoną i odtłuszczoną karoserię lokalny lakiernik (https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-305-lakiernik-samochodowy-lakierowanie-calego-nadwozia/miasto-czestochowa) nałoży lakier bazowy (w zależności od rodzaju i koloru cieczy może być to raz lub kilka razy). Następnie naniesie lakier bezbarwny, który zapewni piękny połysk. Po jego wyschnięciu lakiernik dokładnie wypoleruje karoserię auta. Czasami konieczne będzie naniesienie środków ochronnych, które skutecznie zabezpieczą lakier przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Rodzaje lakierów samochodowych

Istnieje kilka lakierów do samochodu. Każdy ma inne właściwości. Najpopularniejszy jest jednowarstwowy, praktyczny i oszczędny lakier akrylowy. Cechuje się dobrym utwardzeniem oraz pięknym połyskiem. Inną farbą jest lakier bazowy dwuwarstwowy. Jak nazwa wskazuje, wymaga on dwukrotnego malowania. Pierwsza warstwa (bazowa) zapewnia unikatowy kolor na karoserii, natomiast druga (lakier bezbarwny) pozostawia po sobie połysk oraz bardzo dobrze chroni barwę. Warto wspomnieć także o lakierach poliuretanowych, które wykorzystuje się zazwyczaj do malowania dużych pojazdów (autobusów, ciężarówek, aut dostawczych). To trwałe i wydajne rozwiązanie. Ich największą wadą jest brak połysku. Na samochodzie pozostaje matowa, nielśniąca powierzchnia.

Ekologiczne trendy wpisuje się również w branżę lakierowania samochodów. Farby wodne to wyjątkowe rozwiązanie, bezpieczne dla środowiska. Nie zawierają w sobie szkodliwych substancji. Dobrze kryją, zapewniają doskonałą przyczepność.

Kryteria wyboru dobrego warsztatu lakierniczego

Przy wyborze warsztatu lakierniczego należy kierować się ceną (pamiętaj, że najtańsze lakierowanie samochodu to nie zawsze najlepsza usługa), doświadczeniem firmy oraz zakresem usług. Początkujący lakiernicy nie wykonują pracy tak dobrze, jak zaawansowani pracownicy. Nieodpowiednie lakierowanie samochodu może spowodować rozwój rdzy lub odpryskiwanie farby.

Warsztaty w Częstochowie i innych miejscach nie zamykają się na jedną dziedzinę. Warto zwrócić uwagę na firmy, które oferują szeroki zakres usług, np. naprawę auta, wymianę zużywających się części. To gwarancja kompleksowych usług i rozległej wiedzy pracowników.

 

Materiał Partnera

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *