Huta w malarskim blasku


Plener

Po raz drugi częstochowscy plastycy zaprezentują swoje wrażenia na temat częstochowskiej huty. 22. marca na uroczystym spotkaniu w Hotelu Mercure Patria zainaugurowano II Plener Malarski Huty Stali Częstochowa.

Pierwszy, pod hasłem: “Huta w Częstochowie”, odbył się we wrześniu 2003 roku. Jego inspiratorami byli Mariusz Chrząstek, częstochowski artysta-rzeźbiarz i Jacek Wszendybył, dyrektor Hotelu Mercury Partia. W plenerze, którego zamierzeniem było ukazanie hutniczych tradycji miasta i regionu, udział wzięło 21 artystów. Rezultatem ich ówczesnych impresji były prace o szerokim przekroju techniczno-artystycznym, od dzieł stricte realistycznych, po wizje abstrakcyjno-metafizyczne.
Spiritus movens drugiego pleneru był Andrzej Stokłosa, dyrektor generalny i wiceprezes Zarządu HSC. Jak sam twierdzi, myśl ta kołatała się w nim od dawna i wreszcie nadszedł stosowny moment. – Huta ma za sobą burzliwy okres. Przez trzy ostatnie lata wiele się działo, wiele zmieniło. Teraz jesteśmy w coraz lepszych nastrojach, jesteśmy na etapie odzyskiwania sił i blasku, dlatego warto pokazać to, co robimy, ująć naszą pracę w artystycznym spojrzeniu – mówił dyr. Stokłosa. Nie ukrywał, że organizatora interesują bogate wyobrażenia na temat pracy hutnika, że w swoich pracach plastycy pokażą hutę kolorową, radosną i nieustannie rozwijająca się, hutę, która ma silne związki z miastem i regionem, zgodnie z mottem przewodnim “Historia, tradycje i zmiany”. Podobne przemyślenia na temat inicjatywy ma Mariusz Chrząstek. – Celem przedsięwzięcia jest pokazanie huty z innej strony, huty barwnej i przyjaznej. Jednocześnie ważna jest rejestracja tradycji i historii – mówił artysta.
Do udziału w plenerze zaproszono 19 plastyków: Grzegorza Banaszkiewicza, Władysława Ratusińskego, Bartosza Fronczka, Piotra Konieckiego, Beatę Karankiewicz, Włodzimierza Karankiewicza, Macieja Leona, Jacka Łydżbę, Urszulę Łyko-Katus, Jarosława Kweclicha, Tomasza Andrzeja Mana, Alicję Nadolską, Marię Ogłaza, Tadeusza Rzeźnika, Annę Stawiarską, Jolantę Szczerbę, Czesława Tarczyńskiego, Agnieszkę Żmudzińską i Zdzisława Żmudzińskiego. Niektórzy z nich uczestniczyli również w pierwszym plenerze. Jakie tym razem będą mieli spostrzeżenia po wizycie w Hucie Stali Częstochowa, zobaczymy 28. kwietnia podczas uroczystego otwarcia wystawy poplenerowej.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *