Młodzież salezjańska w akcji

POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”

W miniony weekend odbyły się XIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu. Nasze miasto po raz pierwszy miało zaszczyt przyjęcia gości z całej Polski w tego typu imprezie. Organizatorem było Stowarzyszenie Lokalne SALOS w Częstochowie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak, prezydent Tadeusz Wrona, minister sportu Mirosław Drzewiecki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski, ksiądz inspektor Bolesław Kaźmierczak, rektor Akademii im. Jana Długosza Zygmunt Bąk, komendant Centralnej Szkoły Straży Pożarnej w Częstochowie st. kpt. Lesław Dereń. W zawodach wzięło udział siedemnaście drużyn w trzech kategoriach wiekowych, łącznie ponad 250 osób z jedenastu miast.
Rozgrywki odbywały się równolegle w trzech halach (Akademickiego Centrum Sportowego, Szkoły Podstawowej nr 53 z oddziałami integracyjnymi, Zespołu Szkół w Herbach). W sobotę odbyły się mecze grupowe i półfinałowe, oraz spotkania o 5. i 3. miejsca. W niedzielę w ACS miały miejsce finały każdej z kategorii. Były to niezwykle emocjonujące pojedynki.
W najmłodszej kategorii o mistrzostwo walczyły drużyny z Sieradza i Łodzi. Z wynikiem 1:0 zwyciężyła pierwsza z ekip.
W kategorii B w starciu o najwyższe trofeum zmierzyły się zespoły z Debrzna i Lubina. Po pierwszej połowie 1:0 prowadzili lubinianie. Po przerwie, w przeciągu dwóch minut, debrznianie strzelili trzy bramki i ostatecznie wygrali 4:2.
Wśród najstarszych graczy w finale zmierzyli się reprezentanci Oświęcimia i Poznania. Był to bardzo interesujący mecz, dość duża liczba kibiców dopingowała swoje drużyny. Do ostatnich chwil nie było wiadomo kto zostanie zwycięzcą. Kilka minut przed końcem, po bardzo ładnej, zespołowej akcji Oświęcim strzelił gola na 2:1. Taki wynik utrzymał się do końca.
Ostateczna klasyfikacja:

kat. A kat. B kat. C
1. Oświęcim 1. Debrzno 1. Sieradz
2. Poznań 2. Lubin 2. Łódź
3. Aleksandrów Kujawski 3. Częstochowa 3. Lubin
4. Suwałki 4. Ostrów Wlkp. 4. Częstochowa
5. Ostrów Wlkp. 5. Pogrzebie 5. Ostrów Wlkp.
6. Częstochowa 6. Łódź

Puchar Fair Play, ufundowany przez ministra Mirosława Drzewieckiego, otrzymała drużyna SALOS Suwałki, natomiast nagrodę za największe walory sportowe, sponsorowaną przez prezesa Piotra Nurowskiego, otrzymała ekipa z Ostrowa Wielkopolskiego.
Organizatorzy za wsparcie serdecznie dziękują: Kristalexowi, Z.C. Michaś, Hurtowni GAMA, Piekarni Jędryka, wójtowi gminy Konopiska oraz Bankowi w Konopiskach za pomoc w przygotowaniu Igrzysk.