Nowy rok szkolny z ,,Gloria Artis”


4 września 2023 roku w Sali Papieskiej na Jasnej Górze miało miejsce rozpoczęcie roku szkolnego Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia i Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzyczna II Stopnia w Częstochowie. Podczas uroczystości Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł Szymon Giżyński w asyście Wicewojewody Śląskiego Roberta Magdziarza wręczył Dyrektor ds. Muzycznych Jolancie Muratów medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Częstochowie powstała w marcu 2011 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna i na mocy zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została placówką publiczną. Podczas inauguracji nowego roku szkolnego Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Szymon Giżyński w asyście Wicewojewody Śląskiego – Roberta Magdziarza wręczył Brązowy Medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany Dyrektor ds. muzycznych Jolancie Muratów, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.
Jolanta Muratów z Jasnogórską Publiczną Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I Stopnia związana jest od początku jej powstania. Pani Jolanta to osoba wszechstronnie wykształcona. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie w roku 1996 ukończyła Wydział Kompozycji, Teorii, Wychowania Muzycznego i Rytmiki w zakresie Wychowania Muzycznego. W 2004 roku ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2008 roku – Studia Podyplomowe w zakresie Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2009 r. ukończyła warsztaty solowo-kameralne u prof. Ingrid Kremling i prof. Janusza Niziołka w ramach Międzynarodowej Sesji Wokalistyki Zespołowej na  Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, natomiast w 2010 r. – roczne Studium Interpretacji i Techniki Wokalnej u prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt w Poznaniu. Pani Jolanta Muratów jest dyrygentką, wokalistką (mezzosopran), pedagogiem. Od wielu też lat zawodowo jest ściśle związana z Jasną Górą.
Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński, zauważył, iż wniosek dotyczący Jolanty Muratów był jednym z najdłuższych, które Ministerstwo otrzymało. Podkreślił jednocześnie, że jako częstochowianin doskonale zna lokalne realia i wie jak ważną rolę pełni Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna.  – Państwa szkoła ma olbrzymie znaczenie dla kultury Częstochowy i kultury Polski. Rozwija się i kwitnie, z jednej strony w opiekuńczym cieniu Jasnej Góry, z drugiej – pod przemożną, pozytywną siłą płynącą z charyzmatu Jasnej Góry, który zawsze i w każdej chwili Ojcowie Paulini sprawują. Osoba Pani Dyrektor Jolanty Muratów ma znaczenie szczególne, w zakresie jej kompetencji, uzdolnień i praktyk artystycznych. Jest Pani Muratów nauczycielem śpiewu solowego, dykcji i recytacji – a to przywołuje najwspanialsze polskie tradycje patriotycznego kształcenia dzieci i młodzieży, jakie było prowadzone w szkołach jezuickich od XVI po XVIII wieku, w  wolnej Rzeczypospolitej. Szkoły te kształciły polskie elity szlacheckie i władzy, które w swych sprawnościach komunikacji publicznej musiały być perfekcyjne. I były. Te formuły nauczania są wprowadzone do programu edukacji Państwa szkoły, a to jest wielki wstęp do poznania największych tajemnic i siły polskiego patriotyzmu. Oczywiście on musi być zakorzeniony w kulturze, w miłości do naszej kultury, w tym wypadku kultury muzycznej, gdzie również Jasna Góra jest kopalnią zasobów muzycznych najwyższej klasy. Pozostaje zatem tylko dziękować Pani Dyrektor, że swoje wielkie talenty artystyczne poświęciła na rzecz dzieci i młodzieży, po to, żeby Polsce przybywało wspaniałych, czynnych, świadomych i zawsze wiernych patriotów. Dziękuję też Pani Dyrektor Jolancie Sosińskiej, Zarządowi Stowarzyszenia za trwanie w polskich wartościachmówił Wiceminister Szymon Giżyński. 
fot. Krzysztof Kucharski
Podziel się:

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *