W tym tygodniu na Jasnej Górze


Etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej (21.04), pielgrzymki: Karawaningowa (23-24.04), Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Świeckiego Instytutu Salezjańskiego (23.04), Rodzin Katyńskich (24.04).

 

Ponadto: XVII Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar (23.04), Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy organizowany przez Stowarzyszenie Zwykłe „Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy” (24.04).
Do sanktuarium przybędą też liczne diecezjalne grupy maturzystów: arch. łódzka – (19.04), diec. radomska i opolska – (20.04), diec. bydgoska i diec drohiczyńska (21.04), diec. zielonogórsko-gorzowska (24.04).

Zatrzymać wojnę wołaniem o miłosierdzie. Także Jasna Góra trwa na nowennie przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W tym roku to czas modlitwy o pokój w Ukrainie. Koronkę do Bożego Miłosierdzia zainaugurował w Wielki Piątek abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Tę nowennę ofiarujemy w intencjach o zakończenie konfliktu zbrojnego na Ukrainie, potrzebne łaski dla tych, którzy walczą na froncie, cierpią z powodu wojny i uciekają przed nią do innych krajów – mówił abp Depo rozpoczynając modlitwę. Podkreślał, że chcemy błagać też „o nawrócenie serc wypełnionych pychą, egoizmem, agresją, rządzą władzy i posiadania, aby skorzystały z czasu miłosierdzia i zmienili swoje złe postępowanie, naprawili krzywdy i nie zginęli na wieki”.

Metropolita częstochowski prosił również o światło Ducha Świętego dla przywódców państw, aby skutecznie zabiegali o pokój na Ukrainie i wszędzie, gdzie on jest zagrożony.

Inicjatorki modlitwy o pokój, siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zachęcają, by od Wielkiego Piątku do wigilii Niedzieli Miłosierdzia Bożego codziennie odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia. „Ufając w obietnicę Jezusa przekazaną przez św. Faustynę: »W tej nowennie udzielę duszom wszelkich łask«, będziemy prosić o ustanie wojny oraz to, by jak najwięcej osób zwróciło się z ufnością do Miłosierdzia Bożego” – podkreślają.

Na Jasnej Górze Koronka o godz. 15.00 odmawiana jest w Kaplicy Matki Bożej.

XVII Nocna Pielgrzymka z Piekar Śląskich na Jasną Górę odbędzie się pod hasłem: „Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju”.

Jak podkreślają organizatorzy pielgrzymka będzie czasem modlitwy o pokój.

– W szczególny sposób swój trud chcemy ofiarować za Ukrainę, modląc się o nawrócenie dla agresorów i rządzących państwami, ale także o osobiste nawrócenie każdego z nas.

Pątnicy wezmą udział w Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 23.04 o godz.13.30.

Etap arch. częstochowskiej 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbędzie się na Jasnej Górze w czwartek, 21.04. O godz. 9.30 Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, a o 10.30 uroczysta inauguracja z udziałem zaproszonych gości w Sali Papieskiej.

 

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Przez ponad 25 lat wzięło w nim udział prawie pół miliona uczniów z 1500 szkół z całej Polski. Świadczy to o fenomenie Słowa, które jest „żywe i skuteczne”. Patronat honorowy nad tą inicjatywą w skali kraju objęli: ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Materiałem źródłowym konkursu jest w tym roku Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (Edycja Świętego Pawła, 2011).

Zakres merytoryczny 26. edycji obejmuje Księgę Jeremiasza oraz Pierwszy i Drugi List św. Piotra wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami i słownikiem.

 

Konkurs odbywa się w trzech etapach: szkolnym online (9-10 marca 2022 r.), diecezjalnym (21 kwietnia 2022 r.) oraz ogólnopolskim (30-31 maja 2022 r.).

Na laureatów czekają cenne nagrody, w tym zagraniczna pielgrzymka, atrakcyjne upominki rzeczowe oraz indeksy na kilkanaście kierunków kształcenia w renomowanych uczelniach wyższych w Polsce.

 

W arch. częstochowskiej Konkurs cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Przystąpiło do niego kilkuset uczniów z prawie 30 szkół średnich.

 

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich odbędzie się tradycyjnie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która w tym roku przypada 24.04.

Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce wiosną 1940 r. Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany – zawsze przypominają przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich, która organizuje pielgrzymkę.

Pielgrzymi zjednoczą się we wspólnej Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRS dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu – jako wrogów komunizmu i Związku Sowieckiego – zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRS, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

Rodziny Katyńskie przybliżają wiedzę o „Zbrodni Katyńskiej”, dzielą się wspomnieniami, dokumentami, publikacjami, które powstały podczas lat zakłamania i przemilczenia naszej historii.

  1. Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa rozpocznie się w sobotę (23.04) walnym zebraniem sprawozdawczo-wyborczym członków Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego „Razem w Drodze”. Spotkanie odbędzie się w Kaplicy Różańcowej, po nim członkowie stowarzyszenia będą uczestniczyli w drodze krzyżowej, Mszy św. i Apelu Jasnogórskim. Eucharystia sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.30. Pielgrzymka potrwa dwa dni. W niedzielę członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego wezmą udział we Mszy św. o godz. 9.30, natomiast o 11.00 nastąpi poświęcenie ich pojazdów.„Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” to hasło XXV Międzynarodowej Pielgrzymki Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Jej członkowie i sympatycy przybędą do sanktuarium w wigilię Niedzieli Miłosierdzia (23.04).
    – W roku naznaczonym wybuchem wojny na Ukrainie pragniemy w zjednoczeniu z Maryją wypraszać u Ojca Niebieskiego łaski skruchy i miłosierdzia „dla nas i całego świata” – napisali organizatorzy.
    Pielgrzymi przejdą procesją z archikatedry św. Rodziny na Jasną Górę, aby o godz. 12.30 uczestniczyć we Mszy św. w Bazylice. W sali Ojca Kordeckiego będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z rozważaniami, Koronka do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwo.

Motocykliści, pasjonaci jednośladów i historii ruchu motocyklowego przybędą w niedzielę (24.04) na Jasną Górę w ramach Motocyklowego Zjazdu Gwiaździstego do Częstochowy organizowanego przez Stowarzyszenie Zwykłe „Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy”. W ramach spotkania o godz. 12.00 Msza św. na Szczycie.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *