#Jeż MegaZwierz pod opieką TAURONA


Jeże stały się symbolem Zielonego Zwrotu TAURONA, ekologicznej transformacji firmy.  Na przykładzie troski o jeże pokazujemy naszą wrażliwość, którą chcemy się kierować w procesie transformacji energetycznej w kraju – dbając o najsłabszych i walcząc  z ubóstwem energetycznym.

Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta, które czyszczą teren z robaków, ślimaków oraz gryzoni, dzięki czemu chronią również ludzi.

Jak to się zaczęło?

Pracownik TAURONA – Pan Piotr znalazł na progu swojego domu zamarzniętego jeżyka. Wtedy postanowił, że spróbuje pomagać jeżom. Tak się też stało. W domu pana Piotra do kojców trafiały kolejne kolczaste tuptusie, które wymagały rekonwalescencji. Przełomem był wewnętrzny konkurs „PRO Bono” dla pracowników TAURONA w którym Pan Piotr  zgłosił pomysł na budowę domków dla tych delikatnych i pożytecznych zwierząt. Proces rekonwalescencji jeży jest niejednokrotnie długotrwały i trwa nawet kilka miesięcy. Pan Piotr uratował już ponad 70 jeży.

Domki dla jeży

To jedna z naszych akcji pomocy jeżom. Specjalnie przygotowane domki mają za zadanie dać schronienie na zimę i ochronić te zwierzęta przed wszędobylskimi psami.  Domki te są ręcznie robione, wykonywane ze styroduru, niezatapialne, suche i ciepłe, świetnie zastępują naturalne schroniska, których jest coraz mniej..

Cykl wiedzy o jeżach

Na bieżąco prowadzimy działania edukacyjne na portalach społecznościowych, które przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i sposobach pomocy jeżom. Kolejnym krokiem w tym kierunek był cykl lekcji pokazowych w szkołach podstawowych m.in. we Wrocławiu, Chorzowie, Pyskowicach, Mętkowicach i Zabrzu. W wyniku prowadzonych działań edukacyjnych informacja o ochronie jeży dotarła do dwóch milionów ludzi popularyzując w ten sposób aktywną formę pomocy tym zwierzętom.

Jeż wolniej

W ramach akcji „Jeż wolniej” w 2022r. TAURON przekazał specjalne znaki drogowe  „jeż wolniej”, które równocześnie pełnią rolę domku dla owadów.  Partnerem akcji było Radio Piekary, a domki trafiły na pobocza dróg, które wskazały przedszkolaki.

Z życia jeża

Rytm życia jeża jest dostosowany do zmieniających się  pór roku. Wiosna, lato, jesień i zima to inne zagrożenie i potrzeby. Lato to czas, gdy dorosłe jeże wykorzystują dostatek pokarmu   i wychowują swoje potomstwo. Małe jeże muszą dorosnąć na tyle, by przetrwać trudny okres jesieni i zimy. Latem i jesienią jeż gromadzi pod skórą tłuszcz, zapasy na zimę, kiedy hibernuje czekając na pierwsze promyki wiosennego słońca.

 

 

Jeżowe rady:

  1. Co zrobić, jeżeli jeż jest ranny? Widoczna rana upoważnia nas, by zabrać zwierzątko do lecznicy.
  2. Co zrobić, gdy jeż jest chory? Widoczne objawy ciężkiej choroby, które upoważniają do zabrania do lecznicy lub wymagają naszej pomocy to:

– Jeż kaszle – kaszel tak małego zwierzątka jest bardzo głośny, nie sposób go nie usłyszeć. Czasem kaszel przechodzi w kwakanie, a to objaw wielkiego bólu i krzywdy.

– Jeż nie może chodzić lub leżypowłóczy tylnymi łapkami, nie może się podnieść, przewraca się, kręci się w kółko, przystaje potem znowu się kręci – w tych przypadkach pomoc weterynarza jest niezbędna.

– Malutkie jeże piszczą błąkając się po ogrodzie. Ewentualnie młode siedzą przy swojej mamie, która się nie rusza. Zbieramy błąkające się zwierzątka i wieziemy do lecznicy lub ośrodka opieki. Uwaga, młodych może być nawet 9!

– Jeż wpadł do studzienki, kanału, tunelu i jest wychłodzony i odwodniony – przygotowujemy wodę miodową: 1/2 szklanki ciepłej wody +1 łyżeczka do herbaty miodu + szczypta soli. Letni płyn podajemy do picia. Układamy jeża na ciepłym podłożu.

– Jeż utknął w płocie – jeśli jeż jest w dobrej formie wycinamy siatkę, wypuszczamy na wolność. Jeśli jeż jest w kiepskiej kondycji szybko trzeba odwiedzić lecznicę.

– Pies rozkopał gniazdo jeża – sprawdzamy czy jakiś jeż ucierpiał w wyniku ataku psa. Jeśli tak się stało należy zabrać ranne zwierzę lub zwierzęta do lecznicy. Jeśli jeże nie doznały żadnego szwanku układamy liście i trawę w kopczyk.

By działać skutecznie musimy najpierw wiedzieć, gdzie szukać wsparcia i pomocy, gdy zobaczymy ranne lub chore zwierzę.

Warto więc znaleźć najbliższy ośrodek, gdzie fachowcy udzielą pomoc rannemu zwierzęciu.

 

 

Podziel się:

36 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *