Awans graffiti


Dwudziestu twórców wystawiło swoje prace w galerii „Rue de Foche” w Częstochowie na wystawie „Street Art w ramach II i przyjaciele”. Spirytus movens drugiej odsłony tego projektu jest młoda artystka Julia Panek.

Wystawę budują prace wykonane w różnych technikach, typowych dla graffiti, sztuki umieszczanej przez młodych twórców w przestrzeni publicznej.
Ta ekspozycja jest próbą ucywilizowania przekazu graffiti, znalezienia dla tej sztuki stałego miejsca w galeriach i muzeach. Choć – jak podkreśla – znany częstochowski malarz, wykładowca w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Marian Panek, wcześniej zafunkcjonowała ona już w galeryjnej przestrzeni, głównie za sprawą wybitnych twórców, na przykład: Basquiata, Haringa czy Banksy’ego.
Street art wywodzi się z graffiti. Posługuje się mocną formą wizualnego przekazu, opartego o znak o symbolicznych treściach, odwołujących się poprzez swoją ekspresję do aktualnego kontrkulturowego języka sztuki związanego z przestrzenią miasta. Street art bombarduje obrazem, siłą wyrazu, jak i swoistą metaforą. Jak tłumaczy Marian Panek street art wyłania się z kultury hip hopu, która integruje młode społeczności w wielu miastach. Można również powiedzieć, że działania streetartowców łączą centrum miasta z jego zapleczem i w pewien sposób zamazują dwoistość jego urbanistycznej struktury. Centrum polis jest zwykle obce dla młodych grafficiarzy. To dla nich obszar niedostępny, strefa wysokiej konsumpcji, drogich sklepów, restauracji czy galerii. A oni przecież zwykle pochodzą z koszmarnych blokowisk i miejskich gett, które stwarzają poczucie zamknięcia, wykluczenia i beznadziejności.
– Ciągle rośnie fascynacja różnymi formami street artu. Estetyka tej sztuki konkretyzuje się poprzez coraz bardziej świadomych swoich artystycznych umiejętności młodych twórców. Ta sztuka ewoluuje i powoli przechodzi do kultury wysokiej – konkluduje Marian Panek.
W wystawie „Street art w ramach II i przyjaciele” biorą udział: Urszula Chodorowska, Karolina Filiczkowska, Ewa Maj, Paula Marinelli, Julia Panek, Justyna Warwas, Jolanta Winiszewska, Diana Wiśniewska, Łukasz Chrząstek, Włodzimierz Kulej, Michał Łach, Cezary Łopaciński, Jacek Łydżba, Adam Maruszczyk, Monstfur (Bartek Stypka i Łukasza Gawron), Marian Panek, Tomasz Perlicjan, Dariusz Słota i Jakub Świszczorowski.
Podczas wernisażu 29 września br. w Galerii „Rue de Foche” odbyła się aukcja, poprowadzona przez Rolanda Ciesielskiego „Familiman” w błyskotliwym, hiphopowym stylu. Sprzedano dwadzieścia prac z czterdziestu wystawionych do licytacji.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *