Lokale nie dla niepełnosprawnych


Wiele mówi się o likwidacji barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. Ale tylko mówi. Praktyka jest zgoła inna.

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Nie wszyscy będą mogli zagłosować, choć tego by chcieli. Przeszkodą są bariery architektoniczne. – Od dwudziestu lat walczę o poręcz w budynku Zespołu Szkół Muzycznych ul Jasnogórskiej, gdzie znajduje się mój lokal wyborczy. Trzeba do niego wspinać się po schodach, a ja jestem inwalidą I stopnia. Gdyby była poręcz mógłbym wejść o jednej kuli, ale bez niej muszę wspinać się o dwóch. To bardzo niebezpieczne, mogę majgnąć się do tyłu – mówi mam blisko 70-letnie Zdzisław Świtała, mieszkający przy ul. Kilińskiego.
Pan Zdzisław – jak opowiada – w sprawie dzwonił i do Zespołu Szkół Muzycznych, i do Urzędu Miasta. – W szkole dyrektor mnie pogonił, a w magistracie powiedzieli, że mam szukać innego lokalu. Nikt nie pomyśli, że to dla starszych ludzi (to nie tylko mój problem) takie rozwiązanie jest kłopotliwe. Mamy wolność, demokrację, wolne wybory, ale nie dla chorych, starszych ludzi, bo ich problemami nadal mało kto się przejmuje – stwierdza.
Po wyjaśnienie udaliśmy się do Zespołu Szkół Muzycznych. To, co usłyszeliśmy od Pani sekretarki było zdumiewające. – Poręczy nie zrobimy, bo lokal nie jest na piętrze, tylko parterze i nie ma o czym mówić. Wchodzi się tam po kilku, sześciu czy siedmiu schodach – mówi sekretarka. Na nasze stwierdzenie, że nawet tych kilka schodów bez poręczy, to dla niepełnosprawnego kłopot, odpowiedziała nam. – Można poprosić o pomoc kogoś z rodziny. A na dole są panowie, którzy pomagają wejść. Poza tym ktoś kłamie i na tym bym skończyła.
Biuro prasowe Urzędu Miasto informuje, że sprawę pomoże załatwi. – Wystarczy, że pan wyśle jakąkolwiek osobę z pismem do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta (Budynek BGŻ). Powinien napisać: „Proszę o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania na nazwisko (tu własne dane. Do odbioru upoważniam (tu dane: pesel, i numer dowodu osobistego)” Zaświadczenie można dostarczyć do piątku do godz. 15 do pokoju 200 Wydziały Spraw Obywatelskich. Jak informuje rzecznik Sylwia Bielecka wydane zostanie od ręki. Z nim można się już udać do dowolnie wybranego lokalu dla osób niepełnosprawnych, np. do I LO im. J. Słowackiego Aleja Kościuszki 8, Gimnazjum nr 9 ul. Jana III Sobieskiego 15czy Gimnazjum nr 9 ul. Jana III Sobieskiego 15 P. Osoba legitymizująca się dokumentem o I grupie inwalidzkiej możne też poprosić o dowóz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. .

Dość obcesowe stwierdzenie pracownika placówki pokazuje jakie jest nastawienie społeczne na pomoc dla niepełnosprawnych. Może szkoła nie ma finansów, by sprostać potrzebom niepełnosprawnym, ale czy wykonanie poręczy jest aż tak kosztowne. Warto dodać, że prawo budowlane nakazuje wykonanie poręcz już od piątego stopnia. Czy zatem placówka nie jest do tego zobligowana?

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *