Posadzili platany na Placu Pamięci Narodowej


Zasadzono pierwsze platany w ramach trwającej „zielonej” renowacji placu Pamięci Narodowej w Częstochowie. Dzięki wsparciu InPost na placu powstanie m.in. dodatkowy pas zieleni od strony ul. Śląskiej.

 

 

Prace prowadzone obecnie na placu na zlecenie Centrum Usług Komunalnych przez częstochowską firmę Klon polegają m.in. zastąpieniu części płyt granitowych zielenią – drzewami, krzewami i trawami. Jedną z zasadniczych zmian przestrzennych jest stworzenie promenady wysokich drzew wzdłuż ulicy Śląskiej (po obu stronach ulicy – zarówno do strony placu, jak i budynku USC). Pierwsze platany klonolistne, których docelowo będzie 13, zostały zasadzone w czwartek 3 listopada. Inwestycja  uzyska wsparcie z programu “Green City” rozwijanego przez InPost.
InPost zadeklarowało w tym roku 70 tys. zł dofinansowania, proponując – w uzgodnieniu z miastem – 4 lokalizacje, w których są lub będą prowadzone działania miejskiej akcji CzęstoZielona. Do 31 października można było za pośrednictwem profilu FB Centrum Usług Komunalnych oddać głos na jedną z nich. Internauci zdecydowali, że środki z InPost poszerzą zakres prac na placu Pamięci Narodowej. Dzięki nim od strony ul. Śląskiej powstanie dodatkowy pas, który powiększy zieloną powierzchnię placu oraz uniemożliwi nielegalne parkowanie na płytach placu od strony Śląskiej.

Oprócz wyznaczonych i widocznych już nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej oraz szpaleru platanów plac Pamięci zyska m.in. nowe oświetlenie wraz z iluminacją zieleni, a także nowe elementy małej architektury (ławki, kosze, stojaki rowerowe). Korygowany jest układ ścieżek, wymienione zostaną nawierzchnie z tłucznia i kostki brukowej. W innym miejscu niż dotychczas – bliżej pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny – stanie maszt flagowy.

Prace na placu Pamięci Narodowej realizowane kosztem blisko 1,5 mln zł mają potrwać do końca listopada. Termin ich finalizacji – zdaniem wykonawcy oraz Centrum Usług Komunalnych – nie jest zagrożony.

Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *